Andrej Babiš

Andrej Babiš | foto: Michal Doležal, ČTK

ANO mění program za pochodu. Vylepšujeme, hájí změny Babiš

  • 1480
Hnutí ANO Andreje Babiše opakovaně přetváří volební program. Měnilo například přístup ke zdravotnickým poplatkům či programové kapitoly o justici a úřednících. Babiš změny hájí s tím, že hnutí program pouze vylepšuje.

Polovina září: politické hnutí ANO slibuje v odpovědích pro MF DNES, že ve zdravotnictví "zruší poplatek za recept".

Začátek října: V oficiálním programu strany ANO se píše, že "zruší poplatky za recept, za pobyt v nemocnici a poplatky pro seniory". Když říjen končil, věta zněla opět jinak: "Zrušíme poplatek za recept a všechny poplatky pro seniory." Zdá se, že sazba za hotelové služby v nemocnici přežije.

Dosud platil jakýsi nepsaný zákon politologů, že strany pracovaly na programu, pak ho představily a v předvolební kampani se jej držely, aby mohli voliči srovnávat. Hnutí ANO Andreje Babiše má zvláštní strategii: upravuje jednotlivé body za pochodu, i když programový manažer Martin Komárek už před časem vysvětloval, že důvodem je mimo jiné časová tíseň.

Stát jako firma? Ne, hospodář

Pár dalších příkladů: Změny nastaly také v programových kapitolách o justici a úřednících.

V původní, měsíc staré verzi se najde věta, že strana "prosadí jmenování a odvolávání nejvyššího státního zástupce předsedou Senátu". Bylo by to hodně neobvyklé řešení, které by soustředilo velkou moc do rukou jednoho ústavního činitele, takže možná proto se v současné verzi objevila obecnější věta: "Prosadíme nový způsob jmenování a odvolávání nejvyššího státního zástupce parlamentem."

Andrej Babiš též změnil svůj volební slogan "Budu stát řídit jako firmu", když mu to poradci vymlouvali, že to působí autoritativně. Říká už, že stát "má být správný hospodář".

Lídr hnutí ANO strategii změn obhajuje. "Proč bychom nemohli měnit program? My ho budeme opravovat. Copak program je neměnný zákon? Hlavně ho budeme plnit," říká Babiš, který je majitelem vydavatelství Mafra, k němuž patří i iDNES.cz, MF DNES a Lidové noviny.

Svérázně odpovídá i na dotaz, zda bude strana měnit program i po volbách: "Budeme ho vylepšovat."

"ANO 2011" nebo "ANO, bude líp"? Název hnutí je nejasný

Ale zpět k přemetům, které se dějí nyní. V aktuální verzi programu se nově objevila věta, že "prezident Nejvyššího kontrolního úřadu bude jmenován a odvoláván parlamentem". Dosud ho jmenuje prezident republiky.

Mimochodem, trochu nejasné je to i se samotným názvem hnutí. V mailové komunikaci manažeři pořád používají "Ano 2011", ostatně jsou takto registrováni i na vnitru. Z loga to však působí, že nový název je "ANO, bude líp".

Při zastávce volebního turné v Brně vyvolal Babiš pozdvižení názorem, že "malé a střední podniky - to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl."

Zaznamenalo ho více médií, i když pak šéf hnutí ANO oponoval, že ho vytrhla z kontextu. Naproti tomu v posledním dopisu, který Babiš rozesílal domácnostem tento týden, už se to snaží zmírnit: "Musíme podpořit živnostníky, malé a střední podniky," píše se v něm.

Programové posuny vycházejí i z toho, jak vlastně hnutí ANO vzniklo - na začátku byl Babiš, který hledal kolegy, a společně pak vymýšleli program. Většina zavedených stran se však rodí na základě nějaké ústřední ideje, například ekologie, sociálního cítění, jež na sebe nabaluje příznivce. "Toto hnutí vzniklo vlastně opačným způsobem, než je u standardní strany normální a podle mě dokonce správné," říká politolog Tomáš Lebeda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video