Andrej Babiš a Monika Babišová ve volební místnosti na pražském Chodově. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Babišova partnerka volila dvakrát, volební komise zřejmě porušila zákon

  • 1089
Partnerka ministra financí Monika Babišová volila do Evropského parlamentu dvakrát. Poprvé vhodila do urny hlasovací lístek bez obálky, okrsková volební komise ji posléze umožnila volit napodruhé. Za plentou nebyla sama, ale s Andrejem Babišem. Podle ministerstva vnitra komise zřejmě porušila zákon.

Šéf hnutí ANO volil s partnerkou na MŠ a ZŠ Květnového vítězství na pražském Chodově krátce po 14. hodině nedlouho po otevření volebních místností.

Babišová nejprve vhodila do urny pouze hlasovací lístek. "Upozornili ji na to a dali jí novou sadu hlasovacích lístků. Poté šla za plentu s Andrejem Babišem a hodila hlas správně," hlásil z místa fotograf iDNES.cz.

Podle Ministerstva vnitra musí být volič za plentou sám, proto byl v tomto případě porušen zákon o volbách do Evropského parlamentu. Serveru iDNES.cz to potvrdil mluvčí resortu Vladimír Řepka. Ministerstvo ovšem nejdříve tvrdilo, že Babišová nepochybila.

"Okrsková volební komise měla voliče upozornit, že nepostupuje v souladu se zásadami volebního zákona. Případně by to tedy bylo pochybení komise, že na to neupozornila, ale ani jejím členům žádná sankce nehrozí," doplnil mluvčí. Státní volební komise by se případem zabývala, jen když by dorazila stížnost.

Mluvčí však později své vyjádření v tiskové zprávě zrelativizoval s tím, že odpovídal jen v obecné rovině. "Konkrétní události nelze nyní objektivně zhodnotit, neboť k nim neexistuje dostatek relevantních informací," upřesnil.

Tím, že partnerka ministra volila dvakrát, ovšem podle Řepky zákon neporušila. Byť to podle něj nebyla úplně standardní situace a nemělo by k ní docházet.

Češi volí do europarlamentu

"Je ale na předsedovi volební okrskové komise, aby zaručil férovost a správnost hlasování. Má možnost tímto způsobem napravit chybu, která se stala. Když se na to přijde včas, ne deset minut po tom, co lidi odešli z volební místnosti, tak není zakázané takto postupovat," řekl mluvčí.

Volební komise by podle něj měla tento incident zmínit v zápise. "Zpochybnění hlasů volebního okrsku nehrozí," uvedl.

Co říká zákon o volbách do Evropského parlamentu

§ 37
Způsob hlasování

(7) V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků nesmí být nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise. S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho v souladu s jeho pokyny upravit a vložit do úřední obálky.

Problém by nastal v situaci, když by komise dala Babišové dvě úřední obálky, což se nestalo. "Dvě úřední obálky na jednu osobu vydat nemůžou. V tomto případě jim budou souhlasit počty obálek, jen bude jeden neplatný hlas navíc," doplnil mluvčí.

Nejsprávnější postup by v tomto případě podle Řepky byl, když by komise Babišovu partnerku zarazila ještě předtím, než do urny vhodila hlasovací lístek bez obálky.

Lístek bez úřední obálky vhodil do urny loni před prezidentskými volbami i jeden z kandidátů Karel Schwarzenberg. Komise jej ale na to neupozornila, a tak jeho hlas zůstal neplatný (více čtěte zde).

Prezidenta Zemana při hlasování zajímala volební účast:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video