Pavel Bělobrádek a Andrej Babiš

Pavel Bělobrádek a Andrej Babiš | foto: koláž iDNES.cz

Babišova úsporná opatření v rozpočtu jsou tupé škrty, řekl Bělobrádek

  • 357
Úsporná opatření ministra financí Andreje Babiše (ANO) v rozpočtu na příští rok jsou podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka tupé škrty. Plánovaný deficit ve výši 70 miliard korun má šéf lidovců za příliš vysoký. První náčrt rozpočtu kritizuje i pravicová opozice.

Koaliční rada se ve středu shodla na deficitu státního rozpočtu pro příští rok ve výši 70 miliard korun a zároveň souhlasila s růstem platů státních zaměstnanců v příštím roce o tři procenta. Zvednout se mají i výdaje na vědu (více čtěte zde).

„Spokojeni asi nejsme nikdo,“ řekl k jednání novinářům Bělobrádek. Navýšení výdajů na vědu o 1,5 miliardy korun je podle něj spíše dorovnání prostředků pro letošní rok. Bělobrádek původně požadoval nárůst o 2,9 miliardy korun. Schodek rozpočtu by se podle něj měl snižovat především lepším výběrem daní. „Spíš je pro mě překvapení, že pan ministr postupuje v návrzích metodou tupých škrtů,“ poznamenal.

Ministr financí Babiš se proti tomu ohradil. „To nejsou tupé škrty, to jsou skutečně konkrétní záležitosti v provozních nákladech,“ řekl dnes večer televizi Nova. „On má 53 zaměstnanců. Nevím úplně, co tam dělají, ani nevím, co teda předvedl za ten rok,“ dodal na adresu Bělobrádka, který je vicepremiérem pro vědu, výzkum a inovace.

Sedmdesát miliard je moc, shoduje se pravicová opozice

První návrh rozpočtu kritizuje také pravice. „Teď by vláda měla snižovat deficit, a ne nám nabízet z hlediska budoucnosti strašné číslo,“ řekl novinářům šéf ODS Petr Fiala. Vláda se podle něj nestará o výdajovou stránku rozpočtu.

„V okamžiku růstu 2,5 procenta, což znamená 30 miliard navíc, aniž by se vláda zasloužila, je 70 miliard zbytečně veliký schodek,“ je přesvědčen také místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. Schodek by podle něj měl být zhruba 40 miliard, aby odpovídal půlprocentnímu poklesu strukturálního deficitu.

Naopak podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) může být schodek v rámci prorůstových opatření ještě vyšší. „K nějakému dramatickému snižování schodku není žádný makroekonomický důvod,“ míní. Vláda podle něj musí podpořit momentální růst ekonomiky.

Výši schodku státního rozpočtu musela vláda deklarovat v aktualizované verzi Konvergenčního programu, podle které by měl deficit veřejných financí postupně klesat z letos odhadovaných 1,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) až na 0,6 procenta HDP v roce 2018.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue