Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) | foto: Michal Šula, MAFRA

Babiš střet zájmů hlásí, řekl Sobotka. Politici ho ale chtějí omezit

  • 255
Šéfa ANO Andreje Babiše se před poslanci zastal premiér Bohuslav Sobotka. „Mohu říci, že ministr financí se v případech, kdy avizuje střet zájmů, na jednání vlády zdržuje hlasování,“ řekl Sobotka. Při interpelacích se na chování Babiše ptal poslanec ODS Adolf Beznoska. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek chce kvůli Babišovi změnit ústavu.

„V existujícím zákonu o střetu zájmů v paragrafu 8 se píše o tom, že když ústavní orgán zasedá a je tam člen, který by se mohl dostat do střetu zájmů, tak je povinen tento případný střet zájmů nahlásit. Ptám se pana premiéra, zda se toto při jednání vlády děje,“ řekl Beznoska.

Zajímalo ho, zda se to na Úřadu vlády eviduje a kolikrát Babiš, druhý nejbohatší Čech a majitel Agrofertu, za dobu existence vlády střet zájmu nahlásil. Agrofert vlastní firmy z chemického i potravinářského průmyslu a prostřednictvím mediálního domu MAFRA také iDNES.cz, Mladou frontu DNES i Lidové noviny.

Sobotka slíbil, že nechá zkontrolovat záznamy z jednání vlády za více než rok a seznam, kdy Babiš střet zájmů nahlásil, poslanci ODS předloží. Rovnou ale řekl, že v poslední době to šéf ANO a ministr financí dělá. „Došlo k tomu i v případě dvou novel zákonů o spotřební dani, které teď aktuálně předložilo ministerstvo financí do Poslanecké sněmovny,“ řekl předseda vlády.

Šéf ANO se tak zachoval u zákona, který má zajistit pokračování daňového zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv. V současné době jsou daňová zvýhodnění poskytována podle programu, který končí 30. června. Mezi největší dodavatele biopaliv v Česku přitom patří firmy patřící právě Agrofertu. (více o projednávání tohoto bodu ve vládě zde)

Poslanec za TOP 09 navrhne kvůli Babišovi změnu ústavy

Ne všem ale stačí to, že se Babiš při jednání ve vládě zdržuje hlasování a střet zájmů hlásí, jak mu to ukládá platný zákon.  Plíšek chce podle Práva navrhnout změnu ústavy, aby ministři po dobu výkonu funkce nemohli být společníky či ovládajícími osobami v obchodních společnostech.

„K úpravě střetu zájmů v ústavě nedávno vyzval předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na semináři ke změnám ústavy. Chci o návrhu jednat se zástupci všech klubů,“ sdělil iDnes.cz Plíšek.

Kdyby jeho návrh prošel, musel by Babiš výkonem akcionářských práv pověřit někoho jiného. Je přitom otázka, jak velkou šanci Plíškova iniciativa má. Musela by to podpořit alespoň část vládní koalice, jejíž součástí je i ANO.

O Babišovi se v souvislosti s jeho podnikáním zřejmě bude mluvit i na sjezdu ČSSD. Bude totiž projednáván návrh rezoluce, ve které je podle Hospodářských novin i věta: „Náš demokratický systém se nesmí stát předmětem manipulace ze strany bohatých oligarchů, vlastnících a kontrolujících současně firmy, média i politická uskupení.“ Návrh rezoluce ve čtvrtek, den před sjezdem, projednalo předsednictvo ČSSD.

Podle Sobotky je na místě debata o pravidlech financování volebních kampaní a stran i o zpřesnění mediální legislativy. ČSSD to ale podle premiéra navrhne až po příštích volbách, ne nyní, když je s Babišovým hnutím ANO v koalici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video