Andrej Babiš chce více času věnovat svému politickému hnutí ANO 2011 (ilustrační snímek).

Andrej Babiš chce více času věnovat svému politickému hnutí ANO 2011 (ilustrační snímek). | foto: Petr Topič, MAFRA

Babišova strana posiluje v regionech, se Švejnarem se však nedohodla

  • 67
Podnikatel Andrej Babiš pokračuje v budování své strany ANO 2011. Podařilo se mu založit 84 oblastních organizací, nyní strana hledá krajské manažery a kandidáty do sněmovních voleb. Babiš oslovil i ekonoma Jana Švejnara, na spolupráci se ale nedomluvili.

Babiš nedávno oznámil záměr stáhnout se do dvou let z vedení svého holdingu Agrofert. O to víc času a energie věnuje hnutí ANO 2011, které založil a je jeho předsedou.

O rostoucí profesionalizaci svědčí i to, že na práci, kterou zatím zastávali dobrovolníci, hledá nyní Babiš 14 placených krajských manažerů. Do celostátního vedení se mu už lidi se zkušenostmi ze státní správy získat podařilo. Hlavní manažerkou hnutí je Věra Jourová, někdejší náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj. Ta zajišťuje běžný provoz hnutí, když se Babiš musí věnovat svému byznysu.

ANO 2011

Hnutí ANO 2011 vzniklo na podzim 2011 původně jako iniciativa kritizující korupci a poměry v Česku, loni v květnu získalo registraci ministerstva vnitra jako politická strana. Na podzim 2012 vyslalo sedm kandidátů do senátních voleb, ale žádný z nich neuspěl. Nyní se zaměřuje na úspěch ve sněmovních volbách v příštím roce.

Jourová byla v roce 2006 obviněna z přijetí úplatku a strávila měsíc ve vazbě. Soud ji však později očistil a ona vysoudila odškodné ve výši 3,6 milionu korun. Sama obvinění považuje za mstu za to, že naopak korupci na ministerstvu chtěla zabránit. Jourová přivedla do ANO 2011 také novou tiskovou mluvčí – svou kamarádku a někdejší mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Radku Burketovou.

Zhruba do dvou měsíců by měl být hotov také program. Zatím ANO 2011 zveřejnilo jen základní teze. Práce na programu vede publicista a ekonom Vysoké školy ekonomické v Praze Lukáš Kovanda. Podle informací MF DNES se měl na jeho tvorbě podílet i ekonom a někdejší kandidát na prezidenta Jan Švejnar. Ze spolupráce nakonec sešlo.

Jména "statečných" Babiš tají

Doposud totiž byla hlavním problémem hnutí absence pro voliče přitažlivých tváří. Babiš v tom vidí také důvod neúspěchu v senátních volbách. "Lidé volili zavedené značky, naši kandidáti nebyli až tak známé osoby," říká. Švejnar jako respektovaný ekonom by takovou značkou bezpochyby byl.

Proto také Babiš před časem zveřejnil výzvu, pomocí níž hledá "200 statečných", kteří se mají stát kandidáty do parlamentních voleb. Nemělo by přitom jít o lidi spojené s politikou. "Hlavní idea je, že stát by měli začít řídit lidi, kteří v životě něco udělali, a ne jenom přišli ze školy rovnou do Poslanecké sněmovny," říká místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

Podle Babiše se už pár takových podařilo najít, ale jejich jména zveřejnit zatím nechce. Jde prý totiž i o úředníky ministerstev. "Žijeme v atmosféře strachu, lidé se bojí o místa," říká Babiš.

To, koho nakonec představí, rozhodne i o tom, zda nakonec uspěje ve volbách. Průzkumy zatím hnutí ANO 2011 nepřisuzují ani procento voličských preferencí.
Babiš říká, že chce lidem nabídnout středovou alternativu. V programových tezích se staví především proti zvyšování DPH, za zlepšení výběru daní nebo zvýšení potravinové soběstačnosti Česka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue