Stát by měl podle ministra financí Andreje Babiše trvat na tom, aby církve zveřejnily, jak s vydaným majetkem naloží.

Stát by měl podle ministra financí Andreje Babiše trvat na tom, aby církve zveřejnily, jak s vydaným majetkem naloží. | foto: Petr Topič, MAFRA

Babiš: Nesouhlasíme se způsobem, jak byly církevní restituce vyjednány

  • 925
S ostrou kritikou církevních restitucí, které prosadila vláda Petra Nečase, vystoupil ve sněmovně ministr financí, předseda ANO Andrej Babiš. „Celý proces přijímání zákona o církevních restitucích byl netransparentní a vůči občanům, kteří s událostmi po roce 1948 nemají nic společného, také nespravedlivý,“ řekl Babiš.

„Hnutí ANO ctí zásadu, že co bylo ukradeno, musí být vráceno. Nesouhlasíme ale se způsobem, jakým byly církevní restituce Nečasovou a Kalouskovou vládou dojednány,“ řekl Babiš před hlasováním o programu mimořádné schůze sněmovny. Tu iniciovaly opoziční strany KSČM a Úsvit, aby vláda vysvětlila dosavadní průběh církevních restitucí.

Okamura: Drtivá většina občanů žádá vysvětlení církevních restitucí

„Vláda Nečase a Kalouska, která lidem zvyšovala daně a snižovala důchody a podporu nemocným a postiženým, nedokázala lidem vysvětlit, proč na lidech šetří a církvím rozdává,“ řekl Babiš. Bývalá koalice nedokázala podle ministra financí občanům vysvětlit, jak se dospělo k tomu, co se bude vracet, ani k částce 59 miliard korun, kterou má stát církvím po třicet  let vyplácet.

Dodal, že vláda protlačila sněmovnou restituce bez ohledu na názor většiny občanů, když proti podobě církevních restitucí bylo v době schválení zákona přibližně 80 procent občanů. Změnit se to ale už nedá, protože restituce potvrdil i Ústavní soud. „Politici, kteří měli zastupovat zájmy státu, selhali. Doufám, že neselžou církve. Nyní je na církvích a náboženských společnostech, aby učinily celý proces maximálně transparentní. Stát by měl trvat na tom, aby zveřejnily, jak s vydaným majetkem naloží,“ řekl Babiš.

Stát i církve by měly mít společný cíl - pracovat pro blaho občanů bez ohledu na jejich národnost a náboženské vyznání. „Věřím, že ještě najdeme s církvemi společnou řeč a že ještě přehodnotí, zda jsou finanční náhrady náhradami spravedlivými,“ prohlásil ministr financí. Snížení částky 59 miliard korun navyšované o inflaci, kterou mají dostávat v následujících třiceti letech, ale církve při jednání se zástupci ČSSD a ANO odmítli. Třetí vládní strana KDU-ČSL se jednání vůbec neúčastnila. Není podle ní důvod, aby se církevní restituce měnily.

I přes Babišovu kritiku se ANO rozhodlo, že mimořádnou schůzi nepodpoří. A pro její program pak bylo jen 41 poslanců komunistů a Úsvitu, nikdo další. Krátce po půl dvanácté tak měli poslanci pro čtvrtek padla. V práci byli jen dvě a půl hodiny.

Jurečka: Jsou chvíle, kdy politik nemá podlehnout názoru většiny

Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka před tím u řečnického pultíku nepřímo oponoval nejen opozici, ale i Babišovi.

Odmítl, aby se argumentovalo tím, jaká část veřejnosti má jaký názor. „Jsou chvíle, kdy by měl mít politik jasnou vizi a nepodlehnout momentálnímu mínění většiny společnosti,“ tvrdí Jurečka. Vybídl pak šéfa hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamuru i další poslance, kteří by měli důkazy o nějakých nepravostech při církevních restitucích, ať je předloží.

Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola ve sněmovně řekl, že by neměl být zneužíván institut mimořádných schůzí. Snahu komunistů a Úsvitu vynutit si mimořádnou schůzi odmítl i František Laudát z TOP 09.

„Drtivá většina občanů žádá vysvětlení, jak probíhá vydávání majetku při církevních restitucích,“ tvrdí předseda opozičního Úsvitu Okamura. Jeho hnutí požaduje od vlády vysvětlení, jaké podklady vyžadují státní instituce od církví, které žádají o vydání majetku. Chce, aby vznikl webový portál, na němž by byly zveřejňovány všechny žádosti o vydání majetku a předložené dokumenty. „Tak, aby si to mohli zkontrolovat občané i novináři,“ řekl Okamura (více zde).

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD poslancům připomněl, že on sám byl jedním z poslanců, který hlasoval proti církevním restitucím. Ale neuspěl. „Zákon prošel testem ústavnosti,“ připomněl neúspěšný pokus levicové opozice zastavit církevní restituce u Ústavního soudu. „Vláda České republiky odpovídá za dodržování zákona,“ prohlásil. Navrhl opozici, že vláda shromáždí všechny připomínky k průběhu restitucí, aby se jimi mohl zabývat vládní monitorovací výbor. „Tak, aby sněmovna byla ujištěna, že vydávání majetku probíhá v souladu se zákonem,“ řekl poslancům premiér.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video