Petr Fiala (ODS), Bohuslav Sobotka (ČSSD), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Andrej...

Petr Fiala (ODS), Bohuslav Sobotka (ČSSD), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Andrej Babiš (ANO) a Miroslav Kalousek (TOP 09) před zahájením volební superdebaty v ČT | foto: ČTK

Babiš chce kvůli novele zákona o střetu zájmů dát majetek do fondu

  • 629
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš poprvé řekl, jak zareaguje na novelu zákona o střetu zájmů, podle níž nebude moci jako člen vlády vlastnit média a jeho firmy nebudou moci získávat dotace a veřejné zakázky. „Udělali lex Babiš, takže já musím teď všechno prodat a dám to pravděpodobně do nějakého fondu, protože asi ten fond pak bude nezávisle investovat,“ řekl Babiš.

K tomuto prohlášení si ministr financí (vlastní vydavatelství MAFRA, do kterého patří i server iDNES.cz, pozn. red.) vybral poslední debatu lídrů deseti stran před krajskými a senátními volbami v České televizi. Zákon, který omezí členy vlády, prošel zatím ve Sněmovně hlasy ČSSD, lidovců, ODS, TOP 09 a komunistů (více čtěte zde). Senát teprve bude o zákonu hlasovat, pokud projde, ještě jej musí potvrdit prezident Miloš Zeman.

Politici využili poslední debatu k některým špílcům proti konkurentům. „Pan premiér by si někdy měl projet kraje bez majáčku,“ rýpnul si šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík do premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD. „S majáčkem nejezdím,“ opáčil mu předseda vlády.

Portál iDNES.cz spustil speciální přílohu k volbám

„Stát není firma, jsou oblasti státu, které se nemusí rentovat,“ pustil se zase do šéfa ANO Babiše lídr pirátů Ivan Bartoš. „Nechci nic privatizovat, kraje si privatizovala ČSSD,“ řekl Babiš. Prohlásil, že nepodniká ve zdravotnictví, že pouze jeho fond odkoupil některá zdravotnická zařízení od lékařů, od fyzických osob.

Zpočátku debata připomínala spíše vědomostní soutěž. To když se moderátor Václav Moravec ptal přítomných politiků, kolikrát se podle nich měnil zákon o krajích týkající se jejich kompetencí.

Premiér Sobotka přiznal, že to neví a divil se, proč by to měl vědět. „Já jsem nevěděl, že jdeme do nějaké vědomostní soutěže, já myslel, že to bude politická debata,“ řekl lídr lidovců Pavel Bělobrádek. Nejlepší odhad měl pirát Bartoš, tipl si 29 změn zákona, správná odpověď přitom byla, jak uvedl Moravec, o něco nižší - 26. „A co jsem vyhrál?“ utahoval si z otázky, kterou politici dostali. Kromě lídrů stran zastoupených ve Sněmovně, s výjimkou Úsvitu, byli do debaty pozváni i lídr zelených Matěj Stropnický a právě Bartoš.

Gazdík: Je libovůle vlády, jestli budou peníze na silnice

Významnou část debaty zabralo téma, jestli mají kraje dost peněz například na to, aby mohly platit opravy silnic druhé a třetí třídy, které spadají do jejich kompetence. „Záleží na libovůli centrální vlády, jestli se silnice druhé a třetí třídy budou opravovat,“ kritizoval Gazdík.

Babiš oponoval, že kraje nehospodaří dostatečně transparentně. Jak řekl, do krajů jde na výdaje asi 166 miliard a kdyby dokázaly ušetřit 10 procent, jednalo by se o 16 miliard korun, které by mohly užitečně využít. „Kraje jsou průtokáč,“ kritizoval předseda ANO, jak kraje zacházejí s penězi.

Rozhovory s lídry

Podle lídra TOP 09 Miroslava Kalouska je zbytečné navyšovat příjmy krajů ve chvíli, kdy není jisté, jestli tyto peníze sociální demokracie nevyužije na předvolební „dárečky“. Kritizoval plán ČSSD dotovat jízdné ve veřejné dopravě dětem a seniorům. „Ve veřejné dopravě zavedeme pro děti, mládež a seniory výrazně levnější jízdné,“ slibuje sociální demokracie voličům. Zatímco takovéto dotace jízdného kraje dělat nemusí, silnice opravovat musí, řekl Kalousek.

„Nekomplikujme dál daňový systém,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Kritizoval vedení krajů, že po silnicích se nedá jezdit. Na námitku moderátora, že dříve také občanští demokraté kraje řídili, opáčil: „Osm let tam nevládneme. Kraje se nerozvíjejí a stagnují.“

Sobotka zdůrazňoval, že je podle něj klíčové, aby si občané dali pozor a volili tak, aby nedošlo k privatizaci krajských nemocnic. Fiala mu oponoval, že pro občana není podstatné, zda jsou nemocnice krajské, soukromé či státní, ale jakou poskytují péči. Premiér při jeho slovech nesouhlasně vrtěl hlavou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video