Podnikatel Andrej Babiš

Podnikatel Andrej Babiš | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Babiš: Krade se tu po miliardách a prezident dělá jakoby nic

  • 1188
Andrej Babiš přitvrdil ve svých slovech o korupci v Česku. Pro Hospodářské noviny zopakoval, že se v Česku krade po miliardách. Nechápe proto, jak mohou politici chtít po lidech utahování opasků. Podnikatel se navíc pustil i do kritiky prezidenta. "Když ho slyšíte, je jasné, že z boje proti korupci u nás nic nebude," říká o Klausovi.

Majitel Agrofertu a jeden z nejbohatších českých podnikatelů Andrej Babiš Václava Klause kritizuje v souvislosti s jeho nedávnými slovy v pořadu Před půlnocí. Babiše pobouřila slova o tom, že Klaus odmítá hovořit o korupci jako o horkém bramboru, který si přehazují politické strany a vzájemně jím na sebe útočí.

Kdo je Andrej Babiš

Podle časopisu Forbes je Andrej Babiš třetím nejbohatším Čechem, který dokázal nashromáždit majetek za 1,1 miliardy dolarů (19 miliard korun).

Sedmapadesátiletý podnikatel stojí v čele Agrofert Holdingu. Ten patří k největším firmám v ČR a neustále roste. Mimo jiné vlastní Mlékárny Hlinsko, Olmu, Kostelecké uzeniny nebo Vodňanskou drůbež. Předloni koupil svého největšího konkurenta v oboru, podnik Agropol Group. Nedávno převzetím firem skupiny Wotan vstoupil také do oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva.

"Je to neuvěřitelné, ale dokonce i on mluví, jako by korupce tady nebyla. Když jeho slova slyšíte, je všem jasné, že z boje proti rozbujelé korupci u nás nic nebude," tvrdí Babiš.

Sám pak popsal jednu ze zkušeností s korupcí. Odehrála se předtím, než prezident loni vetoval zákon o přimíchávání biosložky do paliv. Tento zákon se dotkl Babišovy firmy Preol. Ta vyrábí bionaftu z řepky, kterou pěstují jeho firmy.

"Tehdy za mnou přišli nějací lidé, kteří mi navrhovali obchod. Že když se domluvíme na nějaké protislužbě, veto nebude," řekl Babiš. To, že by si později přehlasování veta pojistil kupováním poslanců, kteří Klause přehlasovali, podnikatel odmítá.

Ve velkém to začalo za Béma a Topolánka

Babiš je přesvědčený, že korupční systém se v Česku vytvořil až v posledních 20 letech. "Za komunistů kradli u nás zelináři a řezníci, občas asi i pracovníci podniků zahraničního obchodu, ale komunističtí funkcionáři nekradli. Ti totiž měli své výhody, mysleli si, že na svých postech budou věčně, takže krást neměli zapotřebí," míní Babiš.

Podle něj korupce únosnou míru překročila s příchodem Pavla Béma na pražskou radnici a Mirka Topolánka do vlády. Jejich jména Babiš spojuje s lobbisty Markem Dalíkem, Romanem Janouškem, exministrem Alešem Řebíčkem nebo exšéfem ČEZ Martinem Romanem.

"Od jejich působení jsou resorty dopravy a životního prostředí a také státní firma ČEZ považovány spolu s pražským magistrátem co do rozsahu korupce za nejvíc tunelované objekty," míní Babiš. Podle něj politici nemohou po občanech chtít, aby šetřili, když se ze státní kasy bere po miliardách.

"Velká korupce přišla s konkrétními lidmi.  (...) To není o ODS, ale o míře, která díky pánům Janouškovi a Dalíkovi překročila všechny meze," zdůrazňuje Babiš a odmítá, že on sám by měl blízko k ČSSD.

Kromě Babiše a Karla Janečka, šéfa společnosti RSJ Algorithmic Trading a zakladatele protikorupčního nadačního fondu, ale zatím podnikatelé mluví o korupci spíše skrytě a opatrně. Babiš by rád, kdyby se situace změnila. Navrhuje proto vznik nového "občanského fóra". Podle něj by šlo o občanskou iniciativu za očištění zdejšího prostředí. "Máte dvě možnosti. Buď se přizpůsobíte, nebo o tom budete mluvit. I s rizikem, že dostanete po hubě a budete mít všude problémy," dodal Babiš. To, že by vstoupil do politiky, ale v rozhovoru odmítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue