Vedení hnutí ANO ve středu jednalo o dalším osudu koalice. Koaliční smlouvu prý...

Vedení hnutí ANO ve středu jednalo o dalším osudu koalice. Koaliční smlouvu prý zatím nevypoví, chce o ni však jednat (15. června 2016). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jak ANO vyklízelo pole. Babiš se zalekl opoziční smlouvy

  • 381
Obavy z toho, že by se mohla opakovat opoziční smlouva, byly zřejmě tím hlavním důvodem, proč ANO zůstává ve vládě. MF DNES se pokusila zrekonstruovat průběh jednání špiček hnutí, po němž Andrej Babiš oznámil, že se koaliční smlouva s ČSSD a lidovci vypovídat nebude.

Koaliční krizi rozpoutalo narychlo ohlášené sloučení dvou elitních policejních útvarů a následný ostrý postoj hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš tvrdil, že když ministr vnitra Milan Chovanec tuto reorganizaci podepíše, měl by skončit ve vládě, jinak v ní zřejmě skončí ANO. Chovanec reformu podepsal a bylo na Babišovi, aby odpověděl.

Boj o reformu police

Ve středu po osmnácté hodině se šéf hnutí na dvě a půl hodiny zavřel se šesti spolustraníky na ministerstvu financí. Asi v nejtěžší pozici byl v tu chvíli ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který v uplynulém týdnu jako první prohlásil, že pokud Chovanec reformu podepíše, zváží rezignaci. „Pelikán se nejhlasitěji ozýval s názorem, že bychom si měli zachovat tvář a koaliční smlouvu vypovědět,“ popisuje zdroj MF DNES.

Rozděleni na dvě skupiny

Předsednictvo hnutí se tak rozdělilo na dvě skupiny. Jedna, menší, tvrdila, že by hnutí nemělo Chovancovi ustoupit. Druhá, početnější, se však obávala toho, co se stane, když to ANO udělá.

„Byla to Sophiina volba,“ připouští jeden z účastníků jednání, poslanec Martin Komárek. Sám popisovat, jak to na schůzi vypadalo, odmítl. Přiznává však, že prosazoval to, aby hnutí ve vládě zůstalo.

A právě Komárek, který jindy na jednáních předsednictva nepatří k nejvýraznějším, prý využil svých zkušeností politického komentátora a přirovnal současnou situaci k „sarajevskému atentátu“ z podzimu 1997, kdy šéf vlády Václav Klaus odjel na summit středoevropských zemí do Sarajeva a část ODS ho během toho vyzvala k odstoupení. V pozici Klause byl premiér Bohuslav Sobotka, který odletěl do Číny.

Na jednání zaznívaly naštvané hlasy, že Sobotka neprojevil vůli s Chovancem rozpor v koalici řešit. „Stačilo, aby Chovancovi přikázal, že má s podpisem počkat, ale on to zcela nechal na něm a nejdřív odletěl na EURO do Francie, pak do Číny,“ popisuje jeden z účastníků jednání.

V Babišovi to vřelo kvůli osobním poznámkám, které mu Chovanec při oznamování podpisu reorganizace věnoval - například tou, že policie nesmí být divizí Agrofertu.

„Tohle je válka“

Ale důležité bylo, že i Babiš nakonec zkrotil svoje emoce. „Taky jsem byl nejdřív výbojný a potom si uvědomil, co by se stalo, kdybychom odešli. ČSSD by v této zemi ovládla všechno,“ myslí si šéf ANO.

„Ani Babiš si totiž nedokázal představit, co všechno by mohlo následovat. Kdyby byly tři měsíce do voleb, klidně bychom to risknuli, ale víc než rok je strašně dlouhá doba,“ uvádí zdroj MF DNES.

„Zazněla výslovná obava, aby se neopakovala opoziční smlouva, že Miroslav Kalousek s dalšími poslanci podpoří některé návrhy ČSSD výměnou za to, že padne elektronická evidence tržeb a jiné Babišovy návrhy,“ vysvětluje, proč nakonec převládl politický pragmatismus.

Poté, co se vedení ANO dohodlo, že ze svých výzev ustoupí a aspoň do Sobotkova návratu z Číny nechá věc být, zbylo už vyřešit jediný problém: jak to celé vysvětlit veřejnosti a neztratit tvář tím, že ANO bude dál sedět ve vládě s Chovancem, s kterým se nesnese.

I proto se vedení hnutí dohodlo, že musí Sobotku vyzvat, aby po návratu z Číny otevřel jednání o změně koaliční smlouvy. Komárek přitom odmítá, že by šlo o formalitu. „Neřekli jsme, že chceme zůstávat za každou cenu. Pořád to může skončit naším odchodem, hodně bude záležet na tom, jestli pan premiér pochopí vážnost našich námitek,“ tvrdí.

A přidává se k názorům, že vládu do konce tohoto volebního období čekají tuhé měsíce. „Toto je válka. Možná, že Chovanec vyhrál v něčích očích jednu bitvu, ale tu válku vyhrajeme my. Prostě vyhrajeme volby,“ věří Komárek. Jak bude koaliční válka vypadat, naznačil už Babiš v rozhovoru pro DVTV: pokud rozpočet přesáhne schodek 60 miliard, ANO ho prý nepodpoří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video