Hnutí ANO připravuje tentokrát Desatero morálních závazků poslance (ilustrační snímek). | foto: Dan Materna, MAFRA

Babiš bádá, jak v hnutí udržet jednotu. Chystá morální desatero

  • 467
Pokud se hnutí ANO dostane do Sněmovny, nebude snadné kvůli názorové různorodosti kandidátů udržet jeho jednotu. Za riziko to považuje i jeho předseda Andrej Babiš. Hnutí proto chystá pro své případné budoucí poslance prohlášení, aby nekradli a nepřeběhli k politické konkurenci.

Když Andrej Babiš dostane otázku, zda se jeho hnutí ANO krátce po volbách nerozpadne, obvykle pokrčí rameny. Stejně jako na nedávném mítinku. "Určitě je to velké riziko. Tak co mám ale dělat? Přemýšlíme nad tím, jak aspoň morálně ty naše kandidáty zavázat," odpověděl Babiš (vlastní vydavatelství MAFRA, do kterého patří i portál iDNES.cz - pozn. red.).

Vydal se cestou, kterou už z politiky známe: Věci veřejné měly takzvaný etický kodex pro své poslance, jenž je zavazoval k loajalitě.

Hnutí ANO připravuje tentokrát Desatero morálních závazků poslance. Obsahuje obecné závazky typu nelhat, nekrást či nezneužívat imunitu. Ale také slib, že poslanci budou hlasovat a pracovat v souladu s programem hnutí ANO, a ne s konkurenčními politickými stranami.

Pro připomenutí: Věcem veřejným etický kodex vůbec nepomohl. A kandidáti z ANO si uvědomují, že ani jejich nové desatero je před případnou rebelií zachránit nedokáže. "Pokud si někdo jde do politiky přivydělat nebo se zviditelnit, tak můžete podepisovat deset patnáct papírů a nemá to žádný význam," přiznává Ivan Pilný, jednička babišovců v Královéhradeckém kraji.

Někteří věrní kandidáti jako Bronislav Schwarz z Ústecka slibují loajalitu i bez podepisování kodexu. "Jednou jsem kandidoval za ANO, tak budu držet pravidla. Protože to oni mi platí kampaň,“ vysvětlil Schwarz.

Poplatky u lékaře zrušme. Poplatky zvyšme, zní z ANO

Když se lídři hnutí ANO z různých krajů mají vyjádřit ke konkrétním zákonům, o kterých budou muset jako poslanci možná už brzy hlasovat, nejsou jejich postoje zrovna jednotné.

Jedničce kandidátky v Plzeňském kraji Josefu Vozdeckému se například nelíbí, že pacienti musí platit třicet korun při návštěvě u lékaře. "Tyhle poplatky by neměly být. Nepřijde mi solidní, aby doktor v tom aseptickém prostředí sahal na peníze, přepočítával je a k tomu všemu málokdy vystavoval účty. To teda ne," říká Vozdecký. Shoduje se s ČSSD, která by chtěla ze zdravotnických poplatků zachovat jen úhradu za pobyt v nemocnici.

Naopak lídr ANO z Pardubického kraje Martin Kolovratník by poplatky zachoval, jen by od nich osvobodil sociálně slabší občany. A Ivan Pilný, někdejší šéf českého Microsoftu, který nyní vede ANO do voleb v Královéhradeckém kraji, zastává ještě pravicovější postoj.

Pacienti by podle něj měli za své zdraví platit více než dnes. "Spoluúčast pacientů na zdravotnickém systému se evidentně může zvýšit, protože jinak ten systém zkolabuje," říká Pilný.

A jak to má ANO v programu? Že zruší poplatek za recept a poplatky pro seniory.

Podepište "morální desatero"

Ukázka názorové různorodosti na příkladu zdravotnických poplatků posiluje obavy, zda se hnutí krátce po volbách nerozpadne jako Věci veřejné. "Je to nesourodá skupina lidí s názory pravicovými i levicovými. Já jsem velmi zvědav, jak voliči ANO budou toto hnutí hodnotit za půl roku," přisazuje si šéf ODS Martin Kuba.

Sám Babiš si uvědomuje, že udržet jednotu svých poslanců nemusí být jednoduché. Očekává prý tlaky od zavedených stran včetně korupčních nabídek. "Perspektivně to vidím jako největší problém," přiznal voličům v Brně.

Zajistit si loajalitu budoucích poslanců úpisy a směnkami jako svého času superguru VV Vít Bárta považuje Babiš za nesmysl. Podpis "morálního desatera", které se pro poslance ANO připravuje, bude spíš symbolickým gestem. "Nebudu nikoho nutit, jak má hlasovat. Jsou to dospělí, odpovědní lidé, takže čekám, že se budou držet programu," tvrdí Babiš.

Nemůžeme dát za všechny ruku do ohně, připouští Zlatuška

Lidé z předních míst kandidátek ANO, které MF DNES oslovila, pochopitelně slibují, že hnutí nezradí. Majitel Agrofertu se bude moci opřít o ty, kteří prošli managementem holdingu (Jaroslav Faltýnek, Richard Brabec, Radka Maxová) a znají se s ním už dlouho.

Zřejmě také o ty, které ke vstupu do hnutí - jak sám říká - "překecával" několik měsíců (Věra Jourová, Martin Stropnický). Ke zbylé části poslanců míří jeho povzdech: "No, znám je krátce."

Podle exsenátora Jiřího Zlatušky, jednoho z mála kandidátů ANO se zkušeností z politiky, se kandidátky musely kvůli předčasným volbám tvořit leckdy narychlo. Původní strategie kampaně, která začala již v půlce léta, počítala s volbami v řádném termínu a s časem na konsolidaci celého hnutí. "O to míň teď může kdokoli z nás dát za všechny ruku do ohně," připouští Zlatuška.

"ODS má za sebou několik štěpení, ČSSD má štěpení před sebou. TOP 09 vznikla ze štěpení lidovců, Zemanovci sociálních demokratů. Štěpení už tak nějak k té naší politice patří. Může se to stát i nám, důležitější by pak bylo, abychom se dokázali s případným pokusem o puč vyrovnat," dodává Zlatuška.

Podívejte se, jak Andrej Babiš odpověděl na jeden z dotazů při on-line chatu se čtenáři iDNES.cz:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video