Trestní orgány by měly řešit memorandum o lithiu, vyzval Babiš

  • 796
Memorandem, které podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) kvůli možné těžbě lithia, by se podle šéfa ANO Andreje Babiše měly zabývat orgány činné v trestním řízení. A Havlíček má odstoupit, pokud podpis řádně nevysvětlí. Mimořádná schůze Sněmovny se k tomu sejde v pondělí 16. října.

„Není mi jasné, proč právě s tou firmou, která vlastně nemá tu licenci. On to podepsal s EMH se sídlem v Austrálii, to povolení má přitom česká firma Geomet,“ řekl Babiš. Havlíček by měl podle Babiše odstoupit, pokud nevysvětlí, proč podepsal memorandum o těžbě lithia právě s australskou firmou. Jinak je šéf ANO připraven podat na něj i trestní oznámení. „Uděláme všechno pro to, aby lithium a další cenné kovy zůstaly v českých rukou,“ uvedl Babiš.

Havlíček už o víkendu odmítl, že by memorandum znamenalo pro Česko hrozbu v případných mezinárodních soudních sporech o ochraně investic. Memorandum je podle Havlíčka nezávazné ujednání, ze kterého pro stát nevyplývají žádné závazky ani povinnosti. Geomet je dceřinou společností těžařů z EMH.

Šéf ANO tvrdí, že vzhledem k dikci dokumentu hrozí podobná arbitráž, jakou stát vedl s firmou Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Babiš spolu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem svolal v pondělí ráno kvůli lithiu mimořádnou tiskovou konferenci. „Je potřeba, aby občané slyšeli o této další loupeži ČSSD,“ prohlásil Babiš.

Krok Havlíčka vyvolal vlnu kritiky a poslanci KSČM, k nimž se přidali někteří poslanci sociální demokracie a hnutí SPD Tomia Okamury i ANO, navrhují mimořádnou schůzi Sněmovny (psali jsme zde). Podle Babiše je pod návrhem na mimořádnou schůzi, která se mimořádně uskuteční v jiných prostorách, podepsáno již šedesát poslanců. Uskuteční se v místnosti, kde se normálně radí poslanecký klub sociální demokracie a není tam hlasovací zařízení.

ČSSD chce vyvrátit obvinení Havlíčka na schůzi Senátu

Sociální demokraté ovšem chtějí kauzu lithium probrat už na středeční schůzi Senátu. Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec v prohlášení uvedl, že nehodlá čekat na svolání mimořádné schůze Sněmovny.

„Vyvrátíme veškerá lživá obvinění hnutí ANO, veřejnost tak dostane možnost dozvědět se, kdo je skutečným viníkem,“ uvedl Chovanec k plánu na středeční debatu Senátu.  K tomu, aby kauzu lithium projednal Senát, který se ve středu schází k řádné schůzi, uv neděli vyzval šéf opoziční ODS Petr Fiala.

Za ministra průmyslu a obchodu za sociální demokracii se na Twitteru postavil předseda vlády Bohuslav Sobotka.

09.října 2017 v 11:45, příspěvek archivován: 09.října 2017 v 12:44

Zatímco Brabcovo ministerstvo,vedené ANO,v tichosti umetalo cestu k těžbě pro australskou firmu,Havlíček se snaží pro ČR zachránit co se dá.

Babiš už před pár dny jednání ministra průmyslu označil za krádež ČSSD za bílého dne. „Je to naprosto skandální, co tady ČSSD dva týdny před volbami předvádí. Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy, mají velké dluhy. Lithium je poslední surovina, kterou má v rukou stát, a ministr za ČSSD Havlíček podepíše bez souhlasu vlády nebo projednání tak velké věci ve Sněmovně memorandum s nějakou australskou firmou, které dáme těžbu lithia v hodnotě dvou bilionů korun. Lithium má těžit státní podnik Diamo, ne opět soukromá firma, kterou neznáme,“ řekl v pátek Babiš.

Ministr Brabec: Já prodloužení licence k průzkumu nedával

Proti jeho slovům se ohradil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. „Ani se neobtěžuje, aby si zjistil fakta. Kdyby se obtěžoval, tak by zjistil, že to byla v roce 2010 úplně jiná vláda, v té době to byl ministr, který byl za ODS, který rozhodl, že se australským těžařům poskytne právo na prospekci právě v této věci, v těžbě lithia v České republice. A tohle povolení bylo v tichosti prodlouženo ministrem Brabcem z ANO. Pan Babiš by si měl ujasnit, co dělají jeho ministři,“ prohlásil Zaorálek.

Brabec k tomu v pondělí uvedl, že Zaorálek buď vědomě lže, nebo neví, o čem mluví. „Prodloužení licence jsem ani neprojednal já, vydal ho místně příslušný úředník v Ústí nad Labem,“ řekl Brabec. Nic to ale nemění na tom, že povolení k průzkumu má někdo jiný, než komu stát slibuje součinnost při budoucí těžbě lithia, jehož zásoby v Česku mají hodnotu 87 miliard dolarů, tedy okolo dvou bilionů korun.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou EMH vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video