Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na návštěvě Jihomoravského kraje (26. září 2013) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Babiš docházel do tajného bytu StB, napsal slovenský deník SME

  • 311
Slovenský list SME zveřejnil data z dalšího spisu komunistické Státní bezpečnosti, který se týká lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Podle nově citovaného dokumentu Babiš navštěvoval tajný byt využívaný StB. Babiš obvinění ze spolupráce s StB odmítá a soudí se o očištění svého jména. Tvrdí, že nikdy v žádném bytě StB nebyl.

Babiš se soudí kvůli informacím, které kolovaly i českými médii a podle nichž byl agentem StB s krycím jménem Bureš. List SME si ze slovenského Ústavu paměti národa vyžádal dva další spisy - o prvním s názvem "Oko" informoval deník v sobotu (více zde), nyní zveřejnil údaje ze spisu "Voják". Ten se týká tajného bytu, do něhož měl agent s krycím jménem Bureš v době od února do října 1984 docházet.

Oba dokumenty - dosud nezveřejněné, ale předložené Ústavem paměti národa u bratislavského soudu, kde chce Andrej Babiš očistit své jméno, - podle slovenského listu dokládají, že spolupráce nynějšího lídra a černého koně českých sněmovních voleb s komunistickou tajnou službou byla vědomá.

"Schůzková činnost byla provázena jen s tajnými spolupracovníky Ladislav, Nový, Bureš, Smatana," uvádí v dochované části nadporučík StB Andrej Kuľha. Část svazku Voják totiž byla v roce 1989 zničena, píše SME.

List se zároveň pokusil oslovit autora zprávy Kuľhu. Ten o spise odmítl hovořit, ale připustil, že Babiše zná. SME se kvůli dokumentům obrátil i na Miroslava Lehkého, někdejšího náměstka českého Ústavu pro studium totalitních režimů. Ten řekl, že pokud někdo konspirativní byt navštěvoval, naznačuje to na vědomou spolupráci.

"Agent tam docházel na základě hesel a byl předem poučený, kdy má do bytu dorazit a co říct, pokud by ho někdo potkal," řekl Lehký.

Babiš odmítá, že by byt StB navštěvoval. "Nikdy jsem žádnou spolupráci nepodepsal, nikdy jsem nikoho neudával a nikdy jsem nebyl v žádném estébáckém bytě," reagoval lídr hnutí ANO. Tvrdí, že muže, o němž podle spisu Oko agent Bureš podával zprávu, nezná. "To jméno jsem v životě neslyšel a v životě jsem se s ním nesetkal, nevím, co o něm kde říkal nějaký operační pracovník," uvedl Babiš.

Jsou to nevěrohodné důkazy, tvrdí Babišovi advokáti

Babišovi advokáti zpochybňují věrohodnost spisu Voják i další důkazy předložené slovenským ÚPN u soudu. Nemají podle nich žádnou důkazní hodnotu. "V případě, že takové záznamy budou předmětem dokazování u soudu, poukážeme na skutečnosti, které vyvracejí jejich věrohodnost," řekl SME Babišův právník Vladimír Ruman.

Babiš svou obhajobu zakládá na tvrzení, že v době, kdy měl údajně podepsat závazek spolupráce, byl v zahraničí, což mu mají doložit svědci. "Nikdy jsem vědomě s StB nespolupracoval," uvedl opakovaně Babiš, který je majitelem vydavatelství Mafra, k němuž patří i iDNES.cz, MF DNES a Lidové noviny

Soud v Bratislavě měl spor projednávat před dvěma týdny. K líčení ale nedorazili pozvaní svědci, sám Babiš za sebe poslal právníka. Kauzu zřejmě soudci ukončí až začátkem příštího roku.

Andrej Babiš spolupráci s StB odmítá:

18. září 2013

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video