Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | foto: Dan Materna, MAFRA

Babiše kontrolovali francouzští celníci. Nevěřili mu, že je ministr

  • 397
Ministr financí Andrej Babiš při své cestě do Francie na setkání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem musel přesvědčovat francouzské celníky, že je vrcholným českým politikem. Ke své cestě totiž zvolil běžný let a po přistání byl vybrán k namátkové kontrole.

Babiš do Paříže přiletěl v pondělí večer linkovým letem společnosti ČSA. Na celnici ho zastavila pracovnice celní správy k namátkové kontrole, a to přesto, že Babiš cestoval v rámci schengenského prostoru bez hraničních kontrol. „Dal jsem jí pas a říkal jí - jdu za vaším prezidentem (Hollandem). Tak měla pocit, že si z ní dělám srandu,“ poznamenal Babiš.

„Řekl jsem jí, že to myslím vážně, že jsem ministr,“ dodal Babiš. Musel se proto prokázat cestovním pasem, ve kterém má svou funkci zaznamenanou. Nedorozumění se ve spolupráci s dalším celníkem posléze vysvětlilo a Babiš mohl pokračovat v cestě.

Prezident Miloš Zeman, kterého Babiš doprovodil na jeho třídenní návštěvě, také Babišovi popřál k jeho 60. narozeninám. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka od něj dostal koženou tašku, ministr financí mu na oplátku dal knihu, kterou o Babišovi sepsali jeho spolupracovníci a Zeman k ní napsal předmluvu.

Státníci řešili energetiku i životní prostředí

Zeman s Babišem se v úterý zúčastnili semináře se zástupci francouzských politiků a odpoledne asi hodinu hovořili s prezidentem Hollandem. „Velmi dobře jsme si rozuměli ohledně francouzských investic v Česku,“ řekl Zeman. Hollande zdůraznil, že jsou obě země úzce hospodářsky propojeny, měly by se ale snažit o propojení další. Prezidenti se proto dohodli na uspořádání francouzsko-českého ekonomického fóra pro investice, kterému by předsedali předsedové vlád.

Mluvili také o spolupráci při zabezpečení jaderných elektráren nebo při jejich obnově. Řeč přišla i na zájem francouzské společnosti Areva na dostavbě Temelína. Areva byla před časem vyloučena ze soutěže o tuto zakázku, tendr byl ale posléze úplně zrušen. Zeman na dopoledním ekonomickém semináři řekl, že by byl rád, kdyby se firma zúčastnila případného dalšího výběrového řízení.

Podle Zemana se prezidenti bavili i o možnosti prodloužení francouzské vysokorychlostní železnice na české území. V současné době totiž vede pouze do Frankfurtu nad Mohanem, Zeman by ji rád viděl končit minimálně v Praze.

Dalšími tématy podle Hollandea byly například oblasti životního prostředí nebo letectva, mluvili ale i o zahraniční spolupráci. Francouzský prezident poděkoval Česku za nasazení českých vojáků v Mali.

Zeman se s Hollandem shodli na nebezpečí mezinárodního terorismu. „Naprosto se shodujeme na tom, že největší nebezpečí je mezinárodní terorismus, ať se skrývá pod jakoukoli náboženskou nebo jinou teologickou nálepkou,“ řekl Zeman.

Prezidenti mluvili i o krizi na Ukrajině, kde je podle Hollandea nutné, aby se snižovalo napětí a dodržovalo příměří. Francouzská hlava státu připomněla, že se představitelé Evropské unie shodli na prohloubení protiruských sankcích. Tento krok by podle Hollandea ale mohlo zastavit dodržování příměří.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video