Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) v nedělním pořadu Partie televize Prima (18.9.2016). | foto: TV Prima

Tradiční strany mě chtějí dostat z politiky, řekl vicepremiér o „lex Babiš“

  • 443
Přitvrzení zákona o střetu zájmů by se v současné době dotklo jen jednoho z vrcholných politiků, ministra financí Andreje Babiše (ANO). Právě on přišel diskutovat do pořadu Partie televize Prima. Oponentem mu byl poslanec za TOP 09 Leoš Heger. Bavili se také o koaliční smlouvě a elektronické evidenci tržeb.

„Tradiční politické strany dělají všechno, co mohou, abych nebyl v politice,“ okomentoval návrh vicepremiér a předseda hnutí ANO Babiš. Je podle něj dobře, že konečně jasně zaznělo, že zákon o střetu zájmů je zákon proti němu.

Poslanci minulý týden schválili novelu, která zakáže členům vlády vlastnit noviny, rádia či televize (psali jsme zde). Firmy ministrů také nebudou moci žádat o dotace a účastnit se veřejných zakázek. Pro změnu hlasovalo 135 ze 182 přítomných poslanců. Zákon ještě musí projít Senátem a musí ho podepsat prezident.

Diskutující se také vyjadřovali ke koaliční smlouvě. Babiš nevyloučil spolupráci s kteroukoli stranou, která bude ve volbách úspěšná. „Komunisti by mi Agrofert asi znárodnili,“ uvedl napůl žertem na otázku moderátorky Terezie Kašparovské, zda by spolupracoval také s KSČM.

„Situace nutí politiky se s nimi bavit, přes veškerou zátěž z minulosti,“ uvedl ke komunistům Heger. On sám to prý vnímá velmi citlivě, protože pochází z rodiny, která byla v 50. letech persekuovaná.

Nelíbí se mu, že komunisté zpochybňují polistopadový vývoj. „Jestliže tu budou strany, které budou chtít návrat zpátky a vidět bývalý Sovětský svaz, nyní Ruskou federaci, jako náš vzor, tak proti tomu TOP 09 protestuje,“ řekl Heger.

Ministerstvu financí se nedávno podařilo protlačit elektronickou evidenci tržeb (EET), začne platit od začátku prosince (více zde). Pro stánkaře ale platí výjimka, EET se jich začne týkat až později. Podle zástupců TOP 09 to povede k zániku zhruba třetiny živnostníků.

Babiš v Partii uvedl, že od prvního dubna příštího roku by se měla spustit další fáze zavádění elektronické evidence. „Připravujeme účtenkovou loterii,“ řekl. Ministr financí nevyloučil, že v budoucnu budou schválené další výjimky z EET.

Heger ministrovi financí vytkl, že příprava evidence zabírá mnoho času, stále se dolaďuje. Navíc není zaměřená na velké podniky, ale ublíží těm malým. „Velké firmy platí Česku poměrně málo peněz, a tam jsou ty problémy,“ uvedl poslanec.

Babiš mu oponoval, že ztráty z relativně malých prodejů má ministerstvo spočítané. Například u prodeje piva dostane stát daně jen 260 milionů korun, přestože podle protočených hektolitrů by to mělo být 2,6 miliardy. „U nás stráví člověk s vyplňováním daňového přiznání a s účetnictvím dvakrát více času, než ve Spojených státech,“ vytkl dále Heger.

Andrej Babiš je vlastníkem vydavatelství Mafra, pod které patří i deník MF DNES a také server iDNES.cz. Prostřednictvím Agrofertu vlastní i další média, například Lidové noviny či Metro. Ministru financí patří také hudební televize Óčko a celostátní rozhlasová stanice Rádio Impuls.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue