Bývalá škola stojící u lesa v jihlavském Heleníně je na prodej za 3,5 milionu korun. | foto: Magistrát města Jihlavy

Babice pronajmou školu, kde se střílelo. Jihlava prázdné školy prodává

  • 16
Bydlení v bývalém kabinetu či stolní tenis ve třídách, kde kdysi visely křídou popsané tabule. I tak jsou dnes využívány někdejší venkovské školy. Tu v Babicích na Třebíčsku, která vešla do dějin událostmi v 50. letech, právě opustila firma vyrábějící zámky. A dvě jsou na prodej v Jihlavě.

Škola v Babicích byla postavena v roce 1930. Děti se v ní učily do roku 1979. V pondělí večer 2. července 1951 zde byli zastřeleni tři funkcionáři místního národního výboru.

Stopy po kulkách jsou na schodišti dodnes. A i dnes jsou vraždy záhadou. Případ se stal záminkou komunistického režimu k vykonstruovaným soudním procesům, jež poslaly řadu nevinných lidí do vězení a na popraviště. Celá kauza dosud nebyla úplně objasněna.

V prvním patře školy bylo do roku 1989 muzeum věnované případu a poplatné době. Po listopadu ho místní zrušili. Pak v patře nějaký čas fungovala firma zabývající se vazbou květin. Zhruba před šesti lety se ve škole usídlila pobočka společnosti Bera vyrábějící zámky.

"Jenže ta teď naši bývalou školu opustila a poschodí máme zase nevyužité," posteskl si babický starosta Miloslav Vecheta. A uvítal by, kdyby někdejší škola získala dalšího podobného nájemníka, který by byl schopen nabídnout místním lidem práci.

V přízemí školy je nyní místo žáků obecní úřad a knihovna. Děti z Babic dojíždějí za výukou do Lesonic, Čáslavic a Moravských Budějovic.

V Jihlavě hledají využití dvě bývalé školy

Dvě bývalé malé školy nabízí aktuálně ve svých místních částech jihlavská radnice. Jedna stojí v Heleníně, nedaleko střední textilní školy. Naposledy sloužila jako ubytovna a Dům na půli cesty. Šlo o zařízení pro děti, které potřebovaly rychlou pomoc.

Magistrát budovu v Hálkově ulici s masivním kamenným schodištěm nabízí za 3,5 milionu korun.

Další někdejší škola na prodej stojí v Červeném Kříži. A je levnější než ta v Heleníně. Jihlavská radnice za ni chce kolem dvou milionů. Už před třemi roky ji magistrát neúspěšně nabízel spolu se zahradou za necelé tři miliony.

"Teď nabízíme školu i zahradu zvlášť," potvrdil Petr Štěpán, který vede na radnici majetkový odbor. Prázdné třídy naposledy využíval místní osadní výbor.

Školu zavřela i Číhošť. V bytě pana řídícího žijí dvě rodiny

Už dvanáct let je bez své školy i další obec, jejíž historii v padesátých letech neblaze ovlivnil komunistický režim. V Číhošti blízko Ledče nad Sázavou zavřeli školu v roce 2001.

"Dnes jsou tam vybudované byty. Horní třída a kabinet jsou nepřístupné kvůli problémům se stropem. Střecha je ale opravená," popsal starosta Jaroslav Tvrdík.

V přízemí uzavřené školy děti hrávají stolní tenis. Bývalá třída slouží i k příležitostným výstavám. V někdejším bytě pana řídícího, který je dnes rozdělen, žijí dvě rodiny. Jako malý byt slouží i bývalý kabinet, kde se učitelé připravovali na hodiny.

Na začátku tohoto století ukončená historie školství v Číhošti sahala do dávných dob. První zmínka o základní škole tam je z roku 1603. Zpočátku se vyučovalo v malém kostelním sále, později ve dvou dřevěných školách.

V roce 1846 byla postavena uprostřed vsi nová zděná budova základní školy se dvěma velkými třídami. V roce 1900 byla postavena třetí třída. Tehdy žily přímo v Číhošti tři stovky lidí a dětí bylo mnoho.

Bývalou školu získal Sokol

Už od sedmdesátých let nemá vlastní základní školu ani obec Jámy, která letos získala krajský titul Vesnice roku. Budovu, kde kdysi škola sídlila, dnes vlastní Sokol. V jedné místnosti dnes dumají nad dalšími tahy šachisté, ve dvou bývalých třídách se hraje stolní tenis.

"Bývalý učitelský byt je stále využíván," popsal starosta Jiří Šikl. V Jámách fungovala škola přes dvě stě let. Nějaký čas sloužila i sousedním dětem z Vatína i Veselíčka.

V roce 1880 byla rozšířena na dvoutřídní a v roce 1899 dokonce na trojtřídní. Za první světové války se v Jámách vyučovalo nepravidelně jen ve dvou třídách. Dvoutřídka vydržela až do roku 1974. Posledních pět let do svého zániku v roce 1979 byla v Jámách jednotřídka. Pak děti začaly dojíždět za vzděláním do nedalekého Žďáru nad Sázavou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video