Michal Babák (Věci veřejné)

Michal Babák (Věci veřejné) | foto: ČTK

Kalouskovi cifršpioni prověřují Babáka, sponzora a adepta na šéfa VV

  • 328
Štědrý sponzor Věcí veřejných a kandidát na předsedu této strany Michal Babák se dostal do hledáčku ministerstva financí. Banka totiž zachytila na účtu poslance, který dal Věcem veřejným téměř šest milionů korun, neobvyklé operace.

O dění na účtu Michala Babáka se podle Aktuálně.cz zajímá finanční analytický útvar ministerstva financí, tedy lidé, kteří zmapovali i nestandardní toky stovek milionů v kauze ProMoPro, kvůli níž nabídl rezignaci ministr obrany Alexandr Vondra.

Babákovy peníze

Cifršpionům se banka ozvala poté, co na Babákův účet hotově dorazilo 1,2 milionu korun, celkem to bylo ve třech vkladech během tři čtvrtě roku - dvakrát půl milionu a jednou 200 tisíc. Stejné peníze pak putovaly na účet Věcí veřejných.

Ministerstvo financí odmítá informace komentovat. Podle mluvčího Ondřeje Jakoba "veškeré skutečnosti týkající se oznámení a šetření podezřelého obchodu podléhají povinnosti mlčenlivosti".

Babák si nepamatuje, jestli vložil více než milion korun na účet sám. "Těch transakcí za ten rok bylo tolik, že opravdu vám to v tuto chvíli nedokážu říci (...) Já jsem mohl někomu dát peníze, aby je šel složit do banky. To já tak běžně dělám," řekl poslanec internetovému deníku.

Babákovy firmy

WCM CZ: Babák je v ní jednatelem. Půjčil si z ní 3,5 milionu oproti ústnímu souhlasu majitele.

MxB: Poradenská firma, Babák v ní má 80% podíl. Půjčil si z ní 1,6 milionu.

Bene Factum: Auditorská společnost. Babák údajně prodal svůj podíl (15 % akcií) a utržil 35 milionů. Ale nedoložil to.

Peníze podle něj mohl na účet vložit i některý zaměstnanec nebo kolega. Babák proto slíbil, že se pokusí dohledat pokladní složenku, na které je vkladatelovo jméno.

Michal Babák, kandidát na předsedu Věcí veřejných a tedy uchazeč o jednu z nejmocnějších politických funkcí v zemi, se snažil nejasnosti kolem svých peněz rozptýlit, to se mu ale příliš nepodařilo. Není například zřejmé, proč mu na podzim 2009 na jeho účtu přibylo 300 tisíc korun od firmy WCM hotově a o den později pak půl milionu od téže firmy převodem.

Zákon bance ukládal povinnost informovat

Banka se v Babákově případě řídila zákonem 253/2008 Sb. namířeným proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Ten bankám při hotovostních vkladech nad 15 tisíc eur (v přepočtu zhruba 375 tisíc korun) ukládá nejen povinnost zjišťovat totožnost vkladatele, ale i původ peněz.

Zákon navíc přímo vyjmenovává znaky podezřelých obchodů. Podezřelé jsou například výběry nebo převody na jiné účty bezprostředně po hotovostních vkladech nebo nápadný nárůst finančních transakcí v jednom dni či dnech jdoucích bezprostředně po sobě. Přísněji také hlídá peněžní operace politiků.

Pokud banka něco neobvyklého zjistí, musí transakce i totožnost klienta ihned nahlásit finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video