Poslanec Babák nechce klienty Bene Factum nijak komentovat.

Poslanec Babák nechce klienty Bene Factum nijak komentovat. | foto: ČTK

„Babákovi“ auditoři získali velké klienty: zkrachovalou Setuzu nebo Via Chem

  • 142
Auditorskou firmu Bene Factum, díky níž měl pohádkově zbohatnout poslanec Věcí veřejných Michal Babák, si loni za svého nového auditora zvolil ústecký kolos, Spolek pro chemickou a hutní výrobu, i bývalý gigant Setuza. S největší pravděpodobností se stal jejím klientem i Via Chem Group, který Spolek a dříve i Setuzu vlastnil.

Jak se tak malé firmě podařilo získat klienty kolem konglomerátu Via Chemu, v jehož pozadí stojí podnikatel odsouzený za podvody Petr Sisák s dobrými kontakty na severočeskou ODS? To poslanec Babák nechce komentovat a odkazuje na další majitele. 

"Vybrali si nás," říká lakonicky Miloš Havránek, který je oficiálně polovičním vlastníkem firmy. Zda je klientem i samotný Via Chem, nechtěl komentovat.

Otázkou také je, jestli je "Sisákova" skupina pro auditorskou firmu výhrou. Jak Via Chem Group, tak Spolek pro chemickou a hutní výrobu a také Setuza se v posledních letech těžce zadlužily.

Bene Factum

Auditorská firma vznikla v roce 2007, oficiálně ji založili Miloš Havránek a Petr Šrámek. Má však údajně ještě několik skrytých akcionářů. Jedním z nich je poslanec VV Michal Babák, který má smlouvu na 15 procent akcií. A tvrdí, že jejich prodejem získá 40 milionů korun, z nichž zaplatí dluhy. Ty si, jak uvádí, nadělal mimo jiné proto, aby mohl darovat své straně šest milionů korun.

Jenže Bene Factum zřejmě ví, do čeho jde. Havránek totiž dříve působil v auditorské firmě HZ Praha, která pro Setuzu pracovala. Podle jednoho ze zaměstnanců HZ měl právě Havránek Setuzu na starosti a HZ dodnes považuje za nefér, že jí přetáhl klienty.

Na minimálně podivné praktiky firmy upozorňuje i zpráva předběžného insolvenčního správce Setuzy Jana Škripka. Podle ní Bene Factum vede od 1. ledna 2010 Setuze účetnictví a zároveň byla loni jejím auditorem – kontrolovala jí účetní uzávěrku za rok 2009. "Účetnictví by zásadně nemělo být vedeno osobou, která provádí povinný audit. Vznikají důvodné pochybnosti o nezávislosti auditora," uvedl Škripko.

Firma Bene Factum tím však neporušila zákon. Účetní uzávěrku za rok 2009 si Setuza sestavila sama a Bene Factum sice stále vede účetnictví, ale audit už nedělá.

Jaké další klienty Bene Factum získalo? Havránek to nechce komentovat. Otázku, zda klienti kolem Via Chemu mohli zhodnotit akcie firmy, "považuje za čirou spekulaci."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video