Azylanty prověří jejich prst

Představa Evropské unie jako cedníku s otvory, kterými se dá proniknout dovnitř, by se měla stát minulostí. Unie totiž už nechce dovolit, aby žadatelé o azyl zkoušeli "propustnost" jedné země za druhou. Úřadům pomůže technika, konkrétně počítačová databáze otisků prstů.

Systém nazvaný Eurodac má zabránit tomu, aby 400 tisíc lidí, kteří ročně o azyl v zemích EU žádají, podávali vícenásobné přihlášky.

Úřady od poloviny ledna sejmou otisky každému žadateli o azyl nad 14 let. Jejich "ruce" pak budou deset let archivovat.

Jak bude vše fungovat
Pokud Eurodac například v Německu zjistí, že tamní žadatel o azyl je už v systému zanesen, protože žádost podal v Řecku, kde poprvé překročil hranice EU, pošle ho zpět do Řecka. A za vyřízení jeho žádosti budou odpovědné tamní úřady.

Krok k jednotné azylové politice EU by podle úředníků mohl snížit počty žadatelů o desetinu až pětinu.

Databáze nebude podle expertů obsahovat osobní údaje osob, a proto ho nebude možné využít pro policejní účely. To má uklidnit obavy, že výměna informací mezi členskými státy může ohrozit žadatele v případech, kdy jim domovská země usiluje o život či svobodu.

Systém bude moci v určitých případech odebírat otisky také ilegálním přistěhovalcům. Ty se ale budou moci archivovat jen dva roky.

Otisky se budou brát i lidem chyceným na hranicích. Když se ale prokáže, že nejde o žadatele o azyl, budou jejich "elektronické daktyly" zničeny.

Systém bude fungovat v zemích EU vyjma Dánska, a také v Norsku a na Islandu. tyto dvě země se před časem připojily k Schengenským úmluvám EU.

Počáteční náklady na zavedení "kartotéky" činily 6,5 milionu eur. Jedna transakce přijde na 2,76 eura.

,

Video