Syrští uprchlíci (ilustrační foto)

Syrští uprchlíci (ilustrační foto) | foto: Reuters

Vláda bude rozhodovat o přesídlení 70 syrských uprchlíků do Česka

  • 517
V příštím týdnu bude česká vláda jednat o udělení azylu zhruba sedmdesáti syrským uprchlíkům. Patnáct rodin s dětmi momentálně pobývá v Jordánsku. České bezpečnostní složky by je před případným přesídlením důkladně prověřily.

Všem přesídleným Syřanům by měla být v České republice poskytnuta mezinárodní ochrana formou azylu a důkladná zdravotní a sociální asistence po příjezdu. Pokud projeví zájem, budou moci zůstat v Česku natrvalo. Vyplývá to z dokumentu, které bude příští týden schvalovat vláda. 

K pomoci syrským uprchlíkům vyzvali ministry vnitra a zahraničních věcí ČR společným dopisem také jejich němečtí protějškové. „K rozšíření pomoci syrským uprchlíkům dlouhodobě vyzývá rovněž Evropská komise a tento krok by byl vnímán jako proevropské gesto vlády,“ píše se v materiálu. Náklady na přesídlení bude hradit ministerstvo vnitra.

Ministerstvo ve spolupráci s bezpečnostními složkami vytvoří kvůli přesídlení speciální pracovní skupinu. Ta by měla vybrat uprchlíky vhodné k přesídlení do ČR, důkladně je prověřit a bude mít také právo veta nad jednotlivými kandidáty k přesídlení. Členové pracovní skupiny budou následně také monitorovat integraci uprchlíků do české společnosti.

Západní státy se zavázaly, že přijmou na 100 tisíc uprchlíků ze Sýrie (více zde). Ministr vnitra Milan Chovanec již dříve na jednání v Bruselu prohlásil, že Česko není z bezpečnostních a technických důvodů schopné tisícovky běženců vzít. Nicméně prohlásil, že by ČR mohla přijmout vybrané nemocné syrské děti a jejich rodiny. Podle Chovance chce ČR pomáhat hlavně v zemích, které se Sýrií sousedí.

Čeští lékaři pomáhají syrským uprchlíkům v Jordánsku

Právě zřízení programu na pomoc uprchlíkům v oblastech, kde došlo k ozbrojeným konfliktům případně humanitárním či přírodním katastrofám, bude vláda také schvalovat. Pro letošní rok by mělo jít zejména o Blízký východ zasažený konfliktem v Sýrii.

„Česká republika uvolní na tento program maximálně 100 milionů korun ročně, přičemž z programu bude moci těžit výrazně větší počet uprchlíků, než kolik uprchlíků by za adekvátní částku bylo možno přijmout do České republiky,“ píše se v návrhu usnesení. Čeští lékaři již nyní pečují v Jordánsku o děti syrských uprchlíků v rámci vládního programu MEDEVAC.

Doposud česká vláda měla k přijímání syrských uprchlíků spíše negativní postoj. Pokud by EU rozhodla o kvótách, Česko je odmítne, řekl Chovanec (více zde). Ministr vnitra navrhoval, aby o přijetí uprchlíků rozhodli občané v referendu (čtěte zde). Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek alespoň navrhl, aby se zranění pešmergové mohli léčit v Česku (více zde).

Naposledy se proti přijímání Syřanů vyjádřil v sobotním rozhovoru pro deník Právo prezident Miloš Zeman. „Syrským uprchlíkům by se měla poskytnout humanitární pomoc v jejich vlasti nebo v nejbližším sousedství, a nikoliv v České republice,“ řekl (více k rozhovoru naleznete zde).

Konflikt v Sýrii začal před téměř čtyřmi lety. Odstartovalo ho povstání proti autoritářskému prezidentovi Bašárovi Asadovi a přerostl v občanskou válku. Podle OSN si válka vyžádala kolem 200 tisíc obětí. Jen za loňský rok zemřelo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva 76 tisíc lidí, z nichž polovina byli civilisté (více čtěte zde). Válka vyhnala z domovů již polovinu obyvatelstva země, nejvíce z nich nyní pobývá v uprchlických táborech v sousedních zemích (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue