Až začne válka, Česko posílí bezpečnost

  • 1098
V okamžiku útoku na Irák zesílí v České republice bezpečnostní opatření. Policii zatím pomůže 620 vojáků. Strategické objekty budou nepřetržitě střeženy, řekl po zasedání krizového štábu ministr vnitra Stanislav Gross. Nová bezpečnostní opatření se týkají i hasičů, železničářů a pracovníků ostrahy.

Policisté a společně s vojáky budou bedlivěji střežit některé strategické objekty v Praze a Středočeském kraji. Patří mezi ně například zdroje pitné vody, dopravní a telekomunikační uzly. Nebudou se během dne několikrát kontrolovat, ale vojáci a policisté u nich budou hlídkovat nepřetržitě.

"Rozhodli jsme se přijmout jakési doplnění souborů opatření, která by se měla přijmout v okamžiku vypuknutí války," řekl zpravodaji MF DNES Stanislav Gross. "Přijatá opatření ale nemusejí skončit automaticky s koncem případné války v Iráku."

Hasiči dostanou další detekční zařízení, tak aby mohli kdekoli v republice co možná nejrychleji zjišťovat výskyt různých nebezpečných látek.

Budou školeni i pracovníci bezpečnostních ostrahy strategických objektů. Měli by umět rozeznat podezřelá vozidla a osoby. Některá bezpečnostní opatření začnou podle ministra platit s několikahodinovým zpožděním, protože třeba právě ostrahu strategických objektů musí ještě schválit Bezpečnostní rada státu.

Byla vytvořena krátkodobá pracovní skupina, která má vytvořit soubor opatření i pro zaměstnance Českých drah. Na železnici se v poslední době totiž objevuje stále více anonymních telefonátů, které upozorňují na uložení výbušnin.

Česko vyhostilo irácké diplomaty
Vláda zaujala jasné stanovisko ke krizi kolem Iráku. "Pokud dojde k operaci, jsme jednoznačně na straně aliance, protože jsou v ní demokratické země," řekl rozhlasové stanici BBC ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Česko už udělalo vůči spojencům USA první vstřícný krok. Vyhostilo čtyři irácké diplomaty. "Jejich přítomnost je nežádoucí," řekl BBC Svoboda. Iráčtí diplomaté musí republiku opustit do pátku.

Ať se vláda jasně vyjádří, říkají politici

USA počítají v koalici dobrovolníků s Prahou

Česká vláda je připravena poskytnout Iráku humanitární pomoc a podílet se na obnově země po vojenské operaci.

Čeští vojáci se však nezúčastní přímo vojenské akce.  V Iráku a dalších okolních zemích mohou zasáhnout jen v rámci humanitárních operací.

"To znamená, že mohou začít fungovat jen v případě, že budou použity zbraně hromadného ničení nebo bude podezření, že takové zbraně byly použity," řekl na tiskové konferenci premiér Vladimír Špidla.

Špidla: Válka začne během hodin
Podle Špidly je pravděpodobné, že válka začne poměrně brzy, v řádu několika hodin.

Bezprostřední nebezpečí České republice ale údajně nehrozí. Obrana země je podle vlády v odpovídajícím stádiu pohotovosti. Není problém reagovat na aktuální vývoj, dodal Špidla.

V usnesení, které vláda k situaci okolo Iráku přijala, kabinet označuje válku za poslední prostředek řešení krize.

Zároveň lituje, že se pro koaliční postup nepodařilo najít podporu OSN. Podle vlády také Irák neplní rezoluce, které už dříve přijala Rada bezpečnosti OSN.

Pražané dostanou krizovou linku
Kvůli hrozící válce začne ve čtvrtek ve dvě hodiny ráno v Praze fungovat bezplatná krizová linka. Od večera už jsou k dispozici i specializované internetové stránky.- podrobnosti zde

Policie zvyšuje bezpečnost
Policie od úterý hlídá víc strategických objektů, posílila i ochranu letiště. "Od úterý provádíme zvýšený dohled nad zájmovými a strategickými objekty. Hlídáme například některé objekty židovské obce, Rádio Svobodná Evropa či metro," potvrdila mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Špidla ruší cestu na summit V4

Premiér Vladimír Špidla kvůli napjaté mezinárodní situaci kolem chystaného útoku na Irák zrušil cestu na jednání visegrádské čtyřky (V4). Společně s šéfy vlád dalších tří zemí V4, tedy Slovenska, Polska a Maďarska, měl ve čtvrtek v Bratislavě hovořit právě o irácké krizi. "Předseda vlády Vladimír Špidla byl kvůli složité mezinárodní politické situaci nucen odložit svou plánovanou cestu do Bratislavy, která se měla uskutečnit ve čtvrtek, a zůstává v Praze," řekl Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády. Podle něj se předpokládá, že místo Špidly pojede do Bratislavy vicepremiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Policie zpřísnila i kontroly na hraničních přechodech. "Jedná se o kontrolu lidí v databázi evidence nežádoucích osob a také důslednou kontrolu vozidel," upřesnila. 

Policie rovněž posílila ochranu na ruzyňském letišti.

"Trvale je střežen radarový systém, letový provoz a obvod letištní plochy. Od 18. února je policie posílena o 46 vojáků, v provozu je monitorovací zařízení Sněžka," dodala Kosinová.

V případě nutnosti policie ohrožené lokality uzavře či omezí akce, kde se soustředuje větší množství lidí.

Není však vyloučené, že se bezpečnostní opatření ještě zvýší. V 19 hodin totiž na ministerstvu vnitra zasedne Ústřední krizový štáb.

Armáda chystá válečné tiskové středisko
Na válku se chystá ministerstvo obrany. V případě úderu otevře tiskové středisko, které by mělo novinářům poskytovat aktuální informace o konfliktu v Iráku a situaci 1. česko-slovenského praporu v Kuvajtu.

Briefingy se zřejmě budou konat denně, řekla ČTK Drahomíra Nová z tiskového odboru. "Vše je připravené, chceme to spustit v momentě, kdy začne konflikt," dodala.

Osobám s bezpečnostním prověřením pro utajované informace, například některým poslancům či členům vlády, bude každý den poskytovat podrobné informace o vývoji konfliktu armádní Společné operační středisko, kterému velí zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš.

Demonstranti proti válce v Iráku jdou přes pražský Karlův most během protestu nazvaném Světlem proti válce. (19. března 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video