Až příliš bystrý sluha

-
S kříženci všeho druhu se lidé setkávali odpradávna. Zkoumat je však dlouho považovali za rouhání - a pokud se přece odhodlali, nedošli k žádným výsledkům. První, kdo uspěl, byl ironií osudu ten, který měl revír Všemohoucího spíše hájit - sluha boží. Skryt za zdmi augustiniánského kláštera v Brně, devět let seje, sklízí, třídí a počítá své hrášky mnich Johann Gregor Mendel. Když zkříží hrachy s dlouhým a s krátkým stonkem, dostane celkem logicky potomstvo se stonky středními. Zkříží-li však mezi sebou ty, vzrostou z jejich semen rostliny nejen střední, ale opět i dlouhé a krátké! A to dosti přesně v poměru 2:1:1. Nedědí se tedy rovnou hotové znaky, nýbrž toliko jejich nositelé (Mendel jim říkal vlohy, později dostaly název geny). Zkoumaným znakem přitom nemusí být jen délka stvolu; hrách setý se vyznačuje hned několika dalšími rozlišitelnostmi u semen: žlutá - zelená, hladká - rýhovaná, kulatá - hranatá. V případě více dvojic znaků - zjišťuje dál Mendel - se jejich vlohy dědí vzájemně nezávisle, přičemž pravděpodobnost vzniku různých hybridů se dá vypočítat. S výše uvedenými výsledky veřejnost poprvé seznamuje ústně 8. února 1865 v brněnském Přírodovědném spolku, zanedlouho je též otiskuje ve spolkovém časopise. Výsledky zapadly. Vyhrabány i s objevitelem (obrazně!) byly teprve v roce 1900. Zato napořád, takže dnes už nikdo na světě nepochybuje, že klasická genetika se zrodila na Moravě.

Veterinář pneumatikářem

5. února 1840 se ve skotském Dreghornu narodil John Boyd Dunlop (zemřel 1921). Roku 1887 tohoto veterináře napadlo nasoukat na kola synkova kostitřasu plátnem pokryté kaučukové hadice naplněné vzduchem. Zájem místního obchodníka s velocipedy ho dohnal až k žádosti o patent a roku 1889 i k založení první firmy na pneumatiky.

Nejpřirozenější odpor

5. února 1980 objevuje německý fyzik Klaus Klitzing, hostující v Planckově institutu pevných látek v Grenoblu, kvantový Hallův jev - zvláštní změny elektrického odporu, které se projevují při velmi nízkých teplotách a velmi vysokých magnetických polích a vedou k definici jakéhosi "základního odporu", odvozeného pouze z Planckovy konstanty h a náboje elektronu e (Hallův odpor R h = h/e 2 = 25 812,8 ohmu). Na teoretickém objasnění tohoto jevu (který objeviteli vynesl Nobelovu cenu) se významně podíleli čeští vědci Pavel Středa a Ludvík Smrčka.

Otec karosář

9. února 1965 umírá v rodném Vysokém Mýtě Josef Sodomka (narozen 1904), syn zakladatele fabriky na kočáry, později specializované na automobilové karoserie. Jeho modely z 30. a 40. let (například Aero 50, Aero Minor), vynikající funkční elegancí, dosahovaly světových úspěchů. Roku 1950 šel Sodomka z ředitelny znárodněné Karosy rovnou do basy. Po propuštění pracoval jako řadový konstruktér v LIAZ Mnichovo Hradiště.

První nemocnice

10. února 1605 přicházejí do špitálu sv. Barbory ve Valticích první mniši řádu milosrdných bratří. Jejich příchod znamená zlom zatímco dříve špitály sloužily jako charitativní zařízení pro všechny chudé, nyní přijímají toliko lidi choré. Nemocnice milosrdných se tak stanou jakýmsi přechodem k novověkému pojetí nemocnice u nás i v Evropě. U nás asi nejznámější byla otevřena roku 1620 v Praze Na Františku.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue