Až polovině rostlin hrozí vyhynutí

  • 7
Ohrožené rostliny zřejmě mizí z povrchu naší planety mnohem rychleji, než se dosud předpokládalo. Vyhynutí hrozí nyní téměř polovině všech rostlinných druhů. Podle nově zveřejněné vědecké studie, která zkoumala dramatické změny především v tropických deštných pralesích, je na vině drastické kácení porostů a také globální oteplování.

Svět rostlin je v ohrožení - vědci došli k závěru, že vyhynutí hrozí možná až polovině všech světových druhů. Je to dosud nejčernější vize - až dosud se počet ohrožených druhů odhadoval asi na třináct procent.

Američtí experti, kteří své závěry zveřejnili v posledním čísle časopisu Science, se domnívají, že předcházející odhady nebraly dostatečně v potaz obrovské počty mizících druhů v deštných pralesích, například v zemích jako Ekvádor a Kolumbie. "Rostliny vymírají z mnoha důvodů. Patří k nim globální oteplování a pronikání lidí do oblastí jejich výskytu," uvedl Peter Jorgensen, jeden z autorů studie.

Celkově vědci sesbírali informace ze 189 zemí a území a došli k závěru, že v ohrožení je mezi 310 000 asi 422 000 druhů, tedy 22 až 47 procent všech rostlin na světě. Nejistota o počtech vyplývá i z toho, že není jasné, kolik druhů vlastně na světě existuje. Mnohé rostliny zmizí ještě před svým popsáním.

Právě v tropických oblastech je rostlinstvo velmi bohaté a rozmanité - jako model posloužil expertům Ekvádor. V této tropické zemi vědci podrobně prostudovali více než čtyři tisíce druhů, zejména ty, které jsou typické právě pro tuto oblast. Dospěli k závěru, že na cestě k vymření může být až 83 procent veškerých druhů v této zemi.

Vohrožení jsou především ty, jejichž výskyt je omezen jen na poměrně malá území. Změny spojené s lidskou činností, například kácení deštných pralesů, jsou tak pro daný druh velmi ničivé. Narušení rovnováhy s sebou často nese kolaps ekosystému a masové vymíraní.

Výběr Ekvádoru nebyl náhodný, neboť tato země má rostlinnou říši podrobně prozkoumanou a popsanou. Stejné závěry však nepochybně platí i pro ostatní země regionu. "O rostlinách v tropických oblastech toho víme jen hrozně málo," říká Jorgensen. "Znepokojuje mě, že v mnoha směrech jsme odkázáni na dohady, neboť není v našich silách podrobně prozkoumat všechny země."

Tato nejistota má ještě jednu rovinu - vědci nemají dost informací pro to, aby mohli vymyslet účinnou strategii pro jejich záchranu. Nezbytnou součástí těchto snah je přesná katalogizace rostlin v ohrožení, což by napomohlo vypracování obecných pravidel "záchranné akce". Je to nezbytné, ale také hodně drahé, vědci odhadují, že každý rok by bylo třeba do utváření celosvětové databáze ohrožených druhů investovat asi 12 milionů dolarů.

Největším nepřítelem rozmanitosti rostlinných druhů je narůstající tlak na rozšiřování zemědělské půdy potřebné k uživení zvyšujících se populací obyvatel tropických zemí. "Lesy jsou káceny a vypalovány, mění se na pastviny a pole," říká Jorgensen. Tyto neblahé faktory přiživuje nejspíš i globální oteplování, neboť rozlehlé zkultivované oblasti brání přirozené migraci rostlinstva. "Větší roztříštěnost vegetace znamená komplikaci. Rostlinné druhy, které potřebují najít chladnější prostředí, se nemohou šířit, neboť jim v tom brání farmy."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video