Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Až devadesát dnů na placené ošetřovatelské volno, navrhla Marksová

  • 118
Lidé, kteří by se rádi doma starali o příbuzné s vážnou nemocí či po úrazu, by mohli v budoucnu mít placené ošetřovatelské volno. Vzít by si ho mohli až na 90 dnů a dostávali by ho ve stejné výši jako matky na mateřské či otcové na otcovské, tedy ve srovnání s platem 60 procent denního vyměřovacího základu. Vládě to navrhla ministryně práce Michaela Marksová.

„Je to věc, která může velmi pomoci rodinám. Jestliže v rodině je příbuzný, kdy ta rodina nemá možnost, aby se o něj postaral kdokoli jiný, než ten, kdo právě pracuje, tak to vytváří prostor pro sladění rodinného a pracovního života. Umožňuje nám to, abychom se lépe postarali o naše rodiče a prarodiče, kteří jsou třeba nemocní,“ řekl novinářům předseda vlády Bohuslav Sobotka.

I z pohledu státu je to podle premiéra rozumné opatření, protože kdyby tito lidé leželi v zařízeních, která stát financuje, tak by náklady pro stát byly vyšší, než když se o potřebného postaral jeho příbuzný. „Může kolem toho být složitá debata v koalici,“ předpokládá premiér, že návrh neprojde jen tak.

Výhrady má Babiš i zaměstnavatelé

Připomínky má totiž ministerstvo financí šéfa ANO Andreje Babiše a to kvůli zvýšení výdajů. Stálo by to kolem 1,8 miliardy korun. Resort práce ale očekává, že by se díky péči v rodinách mohla ušetřit asi miliarda za pobyty nemocných v nemocnicích a léčebnách. Zaměstnavatelům vadí, že by museli pracovníka na delší dobu uvolnit, najít za něj náhradu a držet mu místo. Vláda rozhodnutí o návrhu nakonec odložila.

„Někteří kolegové z ANO se na vládě dnes probudili a chtějí se ještě zamyslet, jak by to vylepšili,“ komentovala odložení schválení návrhu ministryně Marksová.

Kriticky se na návrh ministryně práce dívá i poslankyně opoziční TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. “Pro TOP 09 je péče o dlouhodobě nemocné a stárnoucí členy rodiny v rámci rodinné péče priorita. Je ale nutné zohlednit i připomínky zaměstnavatelů. Na ty současná vláda nakládá mnoho nových povinností, a toto by byla další. Navrhujeme diskutovat se zaměstnavateli a teprve pak zvolit vhodnou délku pečovatelské dovolené, aby byla ku prospěchu rodinám a neblokovala zaměstnavatele na příliš dlouhou dobu,“ uvedla místopředsedkyně opoziční strany.

Firma by se musela lidem držet místo

Lidem, kteří by si ošetřovatelské volno vzali, by měla firma držet jejich místo. Nesměla by je v době ošetřování propustit. Zaměstnavatelé se záměrem nesouhlasí. Vadí jim to, že by v nemocenském pojištění přibyla další dávka, i to, že by museli za pracovníky hledat náhradu.

Ministerstvo práce v podkladech pro vládu uvedlo, že chce odstranit překážky, které lidem brání o příbuzné při zhoršení jejich zdravotního stavu pečovat. Volno by si mohli vzít lidé s nemocenským pojištěním na péči o člověka, který strávil aspoň týden v nemocnici a podle lékařů by potřeboval ještě aspoň měsíc opatrování. Týkalo by se to například lidí po vážných úrazech, po mozkové příhodě, operacích či s rakovinou a jinou těžkou nemocí.

Postarat by se mohli synové, dcery, vnoučata, manželé a manželky, prarodiče, registrovaní partneři a partnerky, druhové a družky, ale i sourozenci, zeťové a snachy či synovci a neteře. Mohly by to být i osoby, které nejsou příbuzné, ale bydlí společně s ošetřovaným. Ministerstvo široký okruh pečujících zdůvodnilo tím, že by rodiny měly mít možnost vybrat si pro sebe nejlepší variantu péče.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video