K protestům se připojují zejména lékaři v regionech. Ilustrační foto

K protestům se připojují zejména lékaři v regionech. Ilustrační foto | foto: Nemocnice KV

Až čtyři tisíce lékařů podají výpověď, hrozí odbory

  • 946
Lékařský odborový klub odeslal ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi i všem členům vlády otevřený dopis, v němž varuje před hromadnými odchody lékařů z nemocnic. Tvrdí, že výpověď podá na konci roku většina ze čtyř tisíc lékařů, podepsaných pod výzvou Děkujeme, odcházíme.

Organizátoři kampaně do dnešního dne shromáždili podpisy 3896 lékařů. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel uvedl, že kampaň Děkujeme, odcházíme, která protestuje proti směřování českého zdravotnictví, má podporu zejména v regionech. Za odborový klub se postavila také Česká lékařská komora.

"Projekt plně podporujeme, komora lékaře nepodrazí. Trápí nás totiž nedostatek peněz ve zdravotnictví a nedostatek kvalifikovaných lékařů. Není to hra na stávku, čas laciného a zároveň kvalitního lékařství skončil," uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podporuje je i chirurgická společnost či od Sdružení ambulantních specialistů.

CELÉ ZNĚNÍ DOPISU NAJDETE ZDE

Kubek spolu s Engelem vyzvali hejtmany a zastupitele krajských úřadů, aby nedopustili zavírání regionálních nemocnic, odpovědnost i kompetence podle nich nyní zcela leží na ministerstvu.

ÚHRADOVÁ VYHLÁŠKA

Na ministerstvo zdravotnictví dnes dorazily připomínky k úhradové vyhlášce. Všechny námitky teď resort posoudí a finální podobu vyhlášky zveřejní za několik týdnů.
"Ministerstvo zdravotnictví bere veškeré připomínky velmi vážně. Vývoj bilance systému zdravotního pojištění je však i nadále deficitní," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Návrh úhradové vyhlášky pro rok 2011 poprvé po mnoha letech nezvyšuje příjmy zdravotnických zařízení. "Vzhledem k tíživé ekonomické situaci je poprvé restriktivní a snižuje objem finančních prostředků zhruba o 2 procenta. Nepovede to ke snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Pouze donutí zdravotnická zařízení k hledání rezerv uvnitř jejich systému a ke zvýšení jejich efektivity," dodal Sršeň s tím, že vyhláška určí pouze minimální rámec úhrad a nechává prostor pro jednání mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. Ministr Heger na lékaře apeloval, aby v zájmu pacientů dbali více na efektivitu ve zdravotnictví. (Celou jeho výzvu čtěte zde)

"Jsme pobouřeni skutečností, že naše argumenty se do dneška nesetkaly s korektní odezvou státní správy, natožpak i s ochotou jednat o našich požadavcích. Proto jsme dnes poslali ministru zdravotnictví i vládě otevřený dopis, ve kterém varujeme před další personální devastací, hospodářským tunelováním a definitivním kolapsem systému péče o zdraví občanů," informoval Engel.

Lékařský odborový klub požaduje pro lékaře podle kvalifikace v základním platu bez služeb 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi, což by bylo až 71 tisíc korun. Průměrný plat lékaře je nyní asi 50 tisíc korun, půlka za služby a přesčasy. Na splnění požadavků odborů jsou zapotřebí tři miliardy korun.

Odboráři čekají, že se většina ze stoupenců výzvy Děkujeme, odcházíme přidá k hromadným výpovědím. Lékaři se podle Engela houfně připojují už dnes. Výpovědi mohou lékaři podávat od začátku prosince. Lékařský odborový klub však vyčká na reakci státu a vůli k vyjednávání. Do příslušných nemocnic je rozešle až mezi svátky 27. prosince.

LOK už do akce angažoval advokátní kancelář, která v prosinci všechny výpovědi shromáždí. "Právníci pak zkontrolují jejich právní bezchybnost a postarají se o včasné doručení zaměstnavatelům. Následně poskytnou právní podporu a zastoupení těm lékařům, kteří je budou potřebovat," dodal Engel.

Heger se odchodu lékařů nebojí

Ministr se podle svých dřívějších vyjádření hromadných odchodů lékařů neobává. Věří, že lékaři si odchody rozmyslí. Pokud by ale odešly asi dva tisíce lékařů, byl by to pro nemocnice problém, menší oddělení by se musela zavírat, ohrozilo by to i celé nemocnice.

"Jsem přístupem pana ministra velice zklamán. Pro dalších 15 měsíců totiž nenabízí žádné řešení této tristní situace. Chceme spolupracovat na skutečné reformě a nevěříme, že v systému peníze nejsou. Stále se nám však nepodařilo sehnat partnera k jednání," míní Engel.

ODPOVĚĎ MINISTRA ODBORŮM ČTĚTE ZDE

Očekává, že ministerstvo a vláda bude chtít situaci řešit až poté, co lékaři skutečně výpovědi podají. "Pak už ale nebude prostor pro kompromisy," upozornil.

Jste příliš agresivní, vzkázal odborům ministr

Ministr Heger nezájem o situaci ve zdravotnictví odmítá. Lékařskému odborovému svazu to sdělil v otevřeném dopise. "Důrazně odmítám, že bych výzvu Lékařského odborového klubu a aktivitu Děkujeme, odcházíme bagatelizoval nebo jakkoliv zlehčoval či podceňoval. Opakovaně jsem se vyjádřil, že situaci beru velmi vážně. Budu principielně celý problém řešit a připravím takovou reformu zdravotnictví, která odstraní hlavní příčiny stavu, kdy zdroje ve zdravotnictví, plynou do všech oblastí s výjimkou mezd," vzkázal Engelovi Heger.

Dodal, že reformu zdravotnictví chystá a že se bude soustředit na neefektivitu systému, nerovnoměrně rozložené ambulance či neracionální sítě nemocnic. Chce také potlačit korupční prostředí a upravit chaos ve vzdělávání lékařů.

"Vaše současné necitlivé kroky a proklamace velmi významně přispívají k dalšímu prohlubování krize ve zdravotnictví. Nápravu současných dlouhodobých problémů to může velmi ztížit a prodloužit. Žádám Vás proto o zachování zdravého rozumu a snížení agresivity Vašich prohlášení. Doufám, že si uvědomujete, že na tento Váš přístup mohou v konečném důsledku bohužel doplatit pouze ti, kterých se to nejvíce dotýká, zdravotníci a pacienti," vyzval odbory ministr.

KAMPAŇ V ČÍSLECH

Organizátoři Děkujeme, odcházíme navštívili 38 nemocnic v 10 krajích. V nemocnicích diskutovali s více než 1100 lékaři. Výzvu k dnešnímu dni podepsalo 3896 lékařů.

ZDRAVOTNICTVÍ V ČÍSLECH
V roce 2003 promovalo 874 absolventů lékařské fakulty, v roce 2009 jen 784. Jejich počet neustále klesá. Z České republiky odchází z 65 procent lékaři - muži. Více než polovina odcházejících lékařů je ve věku 30 - 40 let. Jsou tedy již kvalifikovaní a mají před sebou dlouhou profesní kariéru. Pracující lékaři tedy stárnou. Zatímco v roce 2000 pracovalo ve zdravotnictví 11,5 procenta lidí nad 60 let, v roce 2007 to bylo 16 procent. V roce 2003 u nás pracovalo 829 cizinců, v roce 2009 už 2129.

Zdroj: LOK, ČLK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue