Rehabilitační zařízení v Lázních Darkov v Karviné. Ilustrační snímek

Rehabilitační zařízení v Lázních Darkov v Karviné. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Evropa nepodpořila Česko ve sporu s OSA, poplatek by měly platit i lázně

  • 152
Evropská směrnice o ochraně autorských práv nevyjímá lázně z povinnosti platit autorské poplatky, myslí si generální advokátka Soudního dvora EU Eleanor Sharpstonová. Podle ní z toho plyne, že české zákony, které takovou výjimku obsahují, nejsou se směrnicí v souladu. Soud tak ve sporu pravděpodobně podpoří Ochranný svaz autorský.

Soudní dvůr EU nyní řeší otázku, zda je v souladu s evropským právem česká výjimka z povinnosti platit poplatky pro zdravotnická a lázeňská zařízení. Poplatky po lázních v několika soudních řízeních v ČR žádá Ochranný svaz autorský (OSA).

Podle generální advokátky by soudy v České republice proto měly vykládat domácí právo ve smyslu evropské směrnice. Soudní dvůr EU stanovisko svého generálního advokáta nemusí automaticky sdílet, ale obvykle se soudci tímto odborným názorem řídí. Definitivní verdikt soudu bude vynesen později.

Český nejvyšší soud letos v dubnu v jednom ze sporů mezi OSA a lázněmi rozhodl, že lázeňská zařízení poplatky autorskému svazu platit nemusí. Lázně poplatky odmítají s tím, že poskytují zdravotní péči a vztahuje se na ně právě ona výjimka ze zákona. Právníci svazu ale tvrdí, že na lázeňských pokojích k léčbě nedochází, a tak tam výjimku uplatňovat nelze.

Sporů podobného druhu je v Česku více. Na Soudní dvůr EU se při projednávání pře mezi OSA a Léčebnými lázněmi Mariánské lázně obrátil plzeňský krajský soud. Svaz zažaloval celkem asi dvě desítky lázeňských firem o desítky až stovky tisíc korun. Evropská pravidla o ochraně duševního vlastnictví podobnou výjimku explicitně nezmiňují.

Občanské sdružení OSA zastupuje zhruba sedm tisícovek hudebních autorů či jejich dědiců a nakladatelů. Vybírá peníze za veřejné produkce, mimo jiné i za reprodukovanou hudbu v hotelích nebo restauracích, a z nich pak vyplácí odměny autorům.

Plzeňský soud chce od evropské soudní instance také odpověď na otázku, zda je monopol OSA na výběr licenčních poplatků v souladu s pravidly o volné obchodní soutěži v unii.

K tomu dnes generální advokátka Sharpstonová uvedla, že územní monopol podobného druhu skutečně může omezovat svobodu autorů i uživatelů jejich děl ve výběru poskytovatele služby. To je v principu v rozporu s evropskými pravidly.

Takové omezení je však podle ní oprávněné, protože monopol je vhodný a potřebný k zajištění uspokojivého a účinného výběru poplatků. "V důsledku toho je monopol, který české zákony poskytují OSA, v souladu se svobodou poskytování služeb," uzavřela generální advokátka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video