Václav Klaus odmítl, že by autoři amnestie byli Jakl, Hájek a Hasenkopf (ilustrační foto).

Václav Klaus odmítl, že by autoři amnestie byli Jakl, Hájek a Hasenkopf (ilustrační foto). | foto: Michal Růžička, MAFRA

Já a nikdo jiný, uťal Klaus spory o amnestii. S jinými se prý jen radil

  • 195
Bývalý prezident Václav Klaus odmítl tvrzení Zemanova kancléře Vratislava Mynáře, že autoři amnestie jsou Klausovi bývalí spolupracovníci Petr Hájek, Ladislav Jakl a Pavel Hasenkopf. "Jak už bylo mnohokráte zdůrazněno, autorem novoroční amnestie jsem já a nikdo jiný," řekl deníku Právo. Popřel také Hasenkopfova slova, že mu zadal zpracovat návrh amnestie. Právník přešel do protiútoku a zveřejnil e-mailovou korespondenci z Hradu.

Klaus uvedl, že žádný "džentlmanský" krok, jak tvrdí nynější hradní kancléř Vratislav Mynář, na obranu svých spolupracovníků neprovedl. "Já jsem amnestii podepsal a já jsem ji vyhlásil," zopakoval.

Přiznal však, že se s lidmi ze svého týmu radil. "Jako u všech jiných vážných rozhodnutí jsem i toto konzultoval se svými nejbližšími spolupracovníky. Zdůrazňuji slovo konzultoval, to znamená nastoloval otázky, pozorně poslouchal odpovědi a občas rozhodl podle svého původního názoru, občas jsem přiznal, že je druhý názor lepší než ten můj," řekl bývalý prezident sobotnímu Právu.

Klaus také tvrdí, že všechna dílčí rozhodnutí o jednotlivých parametrech amnestie s plným vědomím finálně učinil on sám. Za jejím vyhlášením si stále stojí. Mynářova slova označil za "spekulace, které byly zcela mylné a zbytečné".

Hasenkopf nemluví pravdu, tvrdí Klaus

Mynář přišel s informací o údajných autorech amnestie na konci dubna. "Praví otcové amnestie jsou pan Jakl, pan Hájek a pan Hasenkopf, což je právník u nás na Hradě. Mohu říct, že tito tři lidé velmi intenzivně pracovali na textu amnestie pro pana prezidenta," uvedl bývalý předseda Strany práv občanů Mynář s tím, že velmi důležitou roli měl zejména tehdejší šéf hradního politického odboru Jakl (více čtěte zde).

To však Jakl odmítl a stejně jako nyní Klaus uvedl, že se s ním tehdejší prezident pouze radil. Hájek Mynářovo tvrzení označil za absurdní smyšlenku a odmítl, že by se na amnestii podílel právník Hasenkopf (jeho reakci čtěte zde). Ten MF DNES řekl, že sice připravil vlastní návrh amnestie, prezident ho však nakonec nevyužil.

Jeho tvrzení Klaus nyní popřel. "Co se týče pana Hasenkopfa, žádné zadání k vypracování amnestie jsem mu nedal a žádný takový text jsem od něj nepřevzal," uvedl. Právník Pavel Hasenkopf dostal od Zemana výpověď a v úterý prohlásil, že se bude bránit. "Chystám se zveřejnit vše o své účasti na amnestii, den po dni," tvrdí (rozhovor s ním najdete zde).

Hasenkopf zveřejnil Jaklův e-mail, kde žádá o návrh amnestie

V sobotu proto na své facebookové stránce zveřejnil e-mail od Ladislava Jakla, ve kterém žádá o návrh amnestie. "Pan prezident prosí o vypracování jednoho z možných řešení amnestie," píše se v údajné zprávě od Jakla, který odeslání e-mailu nepopírá.

Obecně je v něm popsáno několik bodů, kterých by se měla amnestie dotknout. Prvním bodem je "Úleva pro seniory (asi pod jistou výší trestu, dejme tomu 3 roky)" a posledním "Jak přihlédnout k dlouho se vlekoucím soudům".

Jakl nepopřel, že e-mail poslal. "Já jsem pro svou potřebu za ta léta oslovil řadu právníků s žádostí o názor či návrh řešení. I Hasenkopfa. Chtěl jsem mít o tomto tématu jasno, byly pro mě užitečné," sdělil serveru Lidovky.cz. "Pan prezident (Klaus) většinou tyto návrhy ani neviděl a nevěděl o nich. Chtěl začít od nuly, od základních otázek," dodal Jakl.

Na Facebooku zveřejnil Hasenkopf také dokument s komentáři k návrhu amnestie.

"Ministr spravedlnosti prosí o sdělení, zda má oslovit premiéra v této věci sám, nebo ne," píše se v textu. Ministerstvo však v pátek na svém webu označilo dokument za neprůkazný, nebo dokonce falešný. "Ministr Pavel Blažek nikdy nikoho o nic takového neprosil, žádný z takzvaných dokumentů, které zveřejnil pan Hasenkopf, nikdy neviděl a nikdy mu nebyly nikým předloženy," sdělila mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video