Bývalý policista přišel na dnešní jednání bezpečnostního výboru maskován kšiltovkou a černými brýlemi.

Bývalý policista přišel na dnešní jednání bezpečnostního výboru maskován kšiltovkou a černými brýlemi. | foto: MF DNES

Autor spisu Krakatice promluvil. ČSSD chce odchod Langera z politiky

  • 523
Bývalý šéf protikorupční jednotky Karel Tichý promluvil před poslanci bezpečnostního výboru Sněmovny. Expolicista hovořil o spisu Krakatice, který mapoval aktivity zavražděného mafiána Františka Mrázka. Podle Františka Bublana z ČSSD byl jeho popis vlivu zločinu na veřejný život šokující.

Tichý strávil ve společnosti poslanců dvě hodiny. Nejdřív jim popsal svou práci na spisu Krakatice, pak odpovídal na otázky.

Setkání se odehrálo za zavřenými dveřmi, protože informace ze spisu podléhají režimu utajení. Slyšet je proto mohli pouze poslanci, kteří mají prověrku.

Tichý se po jednání nechtěl s novináři bavit a ze Sněmovny rychle odešel. Sdílnější byl František Bublan z ČSSD, který označil Tichého výpověď o souvislostech mezi politikou a zločinem jako šokující.

"Informace, které jsme vyslechli, jsou velmi závažné, poukazují na propojení organizovaného zločinu do veřejného života," uvedl Bublan.

DOKUMENT: Kdo je kdo v kauze Krakatice

Informace o aktérech výbušného spisu na jednom místě

"Přijali jsme usnesení, ve kterém vyzýváme Ivana Langera, aby zvážil své postavení ve veřejném životě. Chceme také, aby policejní prezident udělal taková opatření, aby zabránil úniku informací z tohoto spisu," dodal Bublan.

Další část informací z jednání vynesl poslanec Richard Dolejš (ČSSD). "Kromě jména Ivan Langer tam padlo i jméno Miroslav Šlouf. Osobně považuji za chybu, že ten člověk se dostal do tak vysoké pozice jako poradce premiéra."

Policejního prezidenta, který byl ve Sněmovně s ministrem vnitra Martinem Pecinou také přítomen, Tichého informace nepřekvapily.

"Zatím jsem neslyšel nic nového. Ale pokud by se v budoucnu objevila nějaká nová informace, mohla by vést k zahájení trestního řízení," uvedl policejní prezident Oldřich Martinů.

Poslanci ho pověřili, aby zabránil dalšímu úniku informací z Krakatice.

"ČSSD brutálně zneužila situaci"

Místopředseda ODS Langer na zasedání bezpečnostního výboru chyběl, byl na grémiu své strany, které jednalo o situaci kolem Mirka Topolánka. "Pan Tichý se odvolává na dva mrtvé údajné informátory. To už je obludné. O jeho objektivnosti svědčí, že se na vystoupení připravoval s Petrem Dimunem," reagoval večer vznětlivě Langer. Šéf PR Lidového domu jeho slova dosud nekomentoval

Už odpoledne Langer odpověděl esemeskou na otázku, jak bude reagovat na výzvu kolegů z výboru: "Kolegové ze sociální demokracie?:)"

Odpověděl tím de facto, že usnesení nebere vážně, protože na zasedání chyběl nejen on, ale i další poslanci ODS. Jsou na zahraniční cestě v Africe. (Milion sem, milion tam. Po Amazonii mají poslanci další exotické cíle)

"Brutálně bylo zneužito situace, kdy nejsme vypárováni, sociální demokracie měla převahu, proto usnesení prošlo," uvedl po několikahodinovém jednání zástupce občanských demokratů Jiří Čepelka.

Ten závěry výslechu bývalého kriminalisty nevidí tak dramaticky jako sociální demokraté. "Pan Tichý není pod přísahou a nemáme možnost si ověřit informace, které nám dává. Pan Bublan zřejmě nečetl knihy Kmotr (Mrázek - pozn. aut.). Kdyby je četl, věděl by, že se nic nového nedozvěděl," konstatoval poslanec.

Paradoxně, Ivan Langer se soudil s MF DNES a iDNES.cz kvůli článkům, které citovaly z knihy reportéra Jaroslava Kmenty o životě a smrti dnes už mrtvého šéfa českého podsvětí Františka Mrázka, kterého zastřelil neznámý odstřelovač zřejmě kvůli machinacím s potravinářským kolosem Setuza.

Poslanci na Tichého čekali téměř rok

Bývalý kriminalista Tichý požádal o zbavení mlčenlivosti, aby mohl promluvit o spisu Krakatice koncem roku 2008. Tehdejší ministr vnitra Langer mu to původně zakázal.

Kvůli úniku informací ze spisu detektiva vyšetřovala policejní inspekce. Povolení promluvit dostal loni v dubnu.

Poslanci kvůli informacím v třaskavém spisu sestavili zvláštní vyšetřovací komisi. Od jejího ustanovení na jaře 2009 se ale nikdy nesešla a do voleb už nesejde.


Video