Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Auta stojí na parkovišti, zmizely živé květiny. Policie chce ušetřit

  • 162
Měla to být rutinní cesta pro důkazy na benzinku za městem. Jenže policista, který záznam z bezpečnostní kamery potřeboval pro vyšetřování, nesměl jet služebním autem. A tak šel na benzinku pěšky. Letos dostala policie na zajištění provozu o miliardu korun méně, a proto šetří. Navíc je ekonomická krize.

„Cesta mi zabrala 53 minut. Vedoucí benzinky mě viděl, jak jdu pěšky, a nabídl mi odvoz. Ale odmítl jsem, připadal jsem si jak žebrák,“ píše policista ze severní Moravy na webu policista.cz, kde diskutují „muži i ženy zákona“ o svých problémech. „Do kanceláře jsem se dostal za dvě hodiny. Ale ušetřil jsem asi litr benzinu,“ doplňuje.

Auta na parkovišti

Policista se nepodepsal. V anonymitě chtějí zůstat i další jeho kolegové, s nimiž MF DNES hovořila. „Sice máme nová auta se silnějšími motory, ale stojí na parkovišti. Moc žerou,“ říká jiný policista. Uvést jméno? To znamená problémy, vysvětluje, proč zůstává v utajení.

Šetříme, je krize

Letos dostala policie na provoz 4,1 miliardy korun, tedy o miliardu méně než loni. Víc se začalo sledovat, zda  po sobě policisté vypínají počítače a zhasínají. Někde také stanovili limity na benzin. Řadoví policisté mluví i o tom, že nesmějí mít v kancelářích živé květiny nebo akvária kvůli úspoře vody a energií.

Jednoho policistu to už místo stálo. Včera svlékl uniformu šéf olomoucké uniformované policie Zdeněk Šebestík. Odejít se rozhodl sám - kvůli neshodám s nadřízenými. „Jedním z problémů byly i škrty v rozpočtu,“ uvedl, proč po letech od policie odchází.

Mezi policisty se také mluví o tom, že z některých služeben musely zmizet třeba i živé květiny. Voda na jejich zalévání přece něco stojí.

O situaci se zajímají také policejní odboráři. Narážejí však právě na to, že málokterý policista chce mluvit pod vlastním jménem.

„Čekali jsme, že podnětů bude víc. Dorazilo jich asi dvacet, z toho jen pět adresných,“ uvedl předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek. Odboráři se sešli před dvěma týdny i s vedením policejního prezidia. Štěpánek však řekl, že neví, jak prezidium celou záležitost prošetřilo.

„Jen měníme styl práce“

Ekonomický náměstek policejního prezidenta Jiří Novák označuje informace o extrémním šetření za fámy. „Měníme styl práce a některým policistům se to nezdá. Nelíbí se jim, že musí víc chodit pěšky,“ řekl.

„Máme sice nižší rozpočet, ale policie už také nezajišťuje některé věci, o které jsme se starali dřív. Třeba nedoručujeme zásilky a nejezdíme ke všem nehodám. A benzin je levnější než před rokem,“ dodal Novák.

Podobně se vyjádřil i Jaroslav Skříčil, šéf severomoravské policejní správy, pod kterou spadá i Olomouc. Zároveň popřel, že by jeho podřízený Šebestík odcházel kvůli škrtům v rozpočtu.

Problém je v tom, že od začátku roku si o své ekonomice rozhodují krajská ředitelství. A zatímco někde vše funguje bez problémů, jinde enormně šetří na špatných místech. „Samozřejmě se může stát, že některý funkcionář je příliš horlivý a vymýšlí nesmysly,“ připustil Novák.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video