"Spolu s tím, jak si králíci vyvíjejí na vir přirozenou odolnost, výzkumníci odhalili, že zvířata využívají dříve neznámého přirozeného viru, který je nezabíjí, ale v podstatě vakcinuje," napsal server The Australian.
Austrálie králíky považuje za jedny z nejhorších živočišných škůdců vůbec. Každý rok způsobí na životním prostředí a zemědělcům škodu přes 200 milionů australských dolarů (téměř tři miliardy korun), nepočítaje v to výdaje na omezování jejich populační exploze.
Pikantní na celém problému je to, že australští králíci se naučili odolat viru králičího moru, který k protinožcům doputoval z Česka na začátku 90. let. V roce 1995 se takzvaný kalicivirus nedopatřením rozšířil z laboratorního testování, poté ho Australané na králíky vypustili i záměrně. Původně byl smrtící, zabil až 95 % králíků v sušších oblastech, kde měl větší účinnost.
Jak králíci moru čelí, objevil tým viroložky Tanji Strive, "Předchůdce tohoto viru zřejmě napadl prvního králíka před 150 lety. Za tu dobu se vyvinul v druh, který jim dá odolnost proti králičímu moru," uvedla.
Králíků přibývá
"Pokud se rychle nepodaří nalézt nové strategie, farmáři se budou muset vrátit do dnů, kdy ničili králičí doupata a hubili škůdce jedy," napsal The Australian. Zvířat totiž v místní přírodě opět přibývá.
"Minulý týden jsem byl v terénu a viděl jsem, jak králíci doslova kosí metrové rostliny. Neděje se to všude, ale raději bych to zastavil, než se to vymkne kontrole," citoval list Briana Cookea z týmu vědců, který z Česka původní vir RCV přivezl.
KRÁLÍCI V AUSTRÁLIIKrálíci se do Austrálie dostali v roce 1788 s první kolonizační flotilou. V trestanecké kolonii v Novém Jižním Walesu je chovali pro jídlo. Prostředí nejmenšího kontinentu ale králíkům svědčilo natolik, že se rozmnožili do astronomických počtů. Australané vyzkoušeli všechno od plotů a pastí až po "biologické zbraně" - myxomatóza rozšířená v 50. letech zabila na půl miliardy králíků. Zbývajících sto milionů bylo geneticky odolných a začali se zase množit. V roce 1991 odborníci odhadovali, že jich už opět je 200 - 300 milionů. Australská vláda dodnes odmítá legalizovat očkování proti myxomatóze v obavě, že by mohlo napomoci dalšímu zodolnění volně žijících králíků. |