Kevin Rudd, odstupující australský premiér a kandidát na nového předsedu vlády

Kevin Rudd, odstupující australský premiér a kandidát na nového předsedu vlády | foto: AP

Australský premiér podpořil krátce před volbami manželství homosexuálů

  • 13
Krátce před australskými parlamentními volbami překvapil tamní premiér Kevin Rudd prudkým politickým obratem ve věci kontroverzních homosexuálních sňatků. Jakožto praktikující křesťan totiž přišel s nečekaným výkladem bible, podle něhož písmo umožňuje manželství mezi osobami stejného pohlaví.

Vytáhl tak trumf na svého rivala Tony Abbotta, který je jakožto lídr tamních liberálů favoritem voleb a naopak ve svém programu hájí tradiční manželství.

Rudd se několik dní před volbami pustil do obhajoby práv homosexuálních párů. Sňatek dvou osob stejného pohlaví je podle něj plně v souladu s učením bible, jehož poselstvím je univerzální láska.

Své názory musel obhajovat v pondělí během nočního vysílání televize ABC. Na otázku, jak chce vyvrátit tvrzení bible, podle něhož se manželství výslovně uzavírá mezi mužem a ženou, Rudd odpověděl odkazem na jinou, dnes již opomíjenou pasáž.

Do kampaně zasáhl z Londýna i Assange

Australské volby se budou konat v sobotu 7. září. V Austrálii se volí tzv. alternativním hlasováním, které voličům umožňuje dávat kandidátům různé preference. To minimalizuje počet ztracených hlasů. Podle průzkumu je hlavním favoritem lídr opozice Tony Abott. Ambice na místo senátora si dělá ale i zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který svou kampaň vede z ekvádorského velvyslanectví v Londýně (více zde). Vysoká očekávání má podle agentury Reuters také australská strana Konopí, bojující za legalizaci marihuany.

"Kdybychom se měli držet striktního výkladu písma, tak by bylo přirozené třeba i otroctví. Svatý Pavel říká přece v Novém zákoně, aby otroci poslouchali své pány, a v takovém případě jsme měli v americké občanské válce všichni bojovat na straně Konfederace," hájí se Rudd. 

"Lidské i společenské podmínky se mění. Co je hlavním principem Nového zákona? Je to všezahrnující láska, láska ke svým bližním," dodává Rudd.

Rudd stále věří ve své vítězství v sobotních volbách, přestože podle průzkumů zaznamenává jeho strana pokles preferencí. Obhajobou práv gayů by mohl zvýšit své šance u realtivně početné homosexuální komunity. Kromě toho se jeho strana také zavazuje, že bude ochraňovat pracovní místa, která se podle Rudda jeho volební rival Abott chystá zadusit.

"Nevěřím, že si lidé svoji sexualitu vybírají, lidé se jako homosexuální už rodí," řekl Rudd během pondělního vysílání v televizi ABC. "Lidé jsou prostě nějak stvořeni a názor, že homosexualita je nenormální, je špatný. Lidem by neměla být odpírána možnost právního uznání svých vztahů." 

Opozice obhajuje tradiční hodnoty

Lídr opozičních liberálů Tony Abbott naopak ve svém programu hájí tradiční rodinné hodnoty a proti homosexuálům zaujal pevný postoj. Gaye a lesby označuje za "momentální módu". Manželským párům proto slibuje proplácení rodinného poradenství. Kromě toho také slibuje finanční benefity lidem, kteří si v nezaměstnanosti dokáží najít práci (více o jeho programu čtěte zde).

Jeho stranický kolega Kevin Andrews označuje úpadek tradičních rodinných hodnot za větší společenskou hrozbu než radikální islamisty či změnu klimatu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video