Australský ministr se bál čínské kyberšpionáže. Ilustrační foto.

Australský ministr se bál čínské kyberšpionáže. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Bez mobilu i laptopu. Australský ministr v Číně vyzrál na odposlechy

  • 74
Australský ministr obrany Stephen Smith využil při své první cestě do Číny nezvyklého postupu. Aby se nemusel bát, že ho velká země bude odposlouchávat, nechal on i jeho tým všechny mobily a laptopy už v Hongkongu. A to i přesto, že ho do Číny vedla snaha zlepšit vztahy mezi zeměmi.

"Dobře víme, jak to v Číně chodí, je to pro nás standardní postup. Víme, že jsou zde cizí ministři běžně odposloucháváni," komentoval jeden ze členů delegace.

Čína byla v minulosti už několikrát viněna z cílené kyberšpionáže, tu prý využívá i vůči vysokým zahraničním představitelům. Údajně se jednou napojila i na osobní počítač australské premiérky.

"Na zabezpečení komunikace našich ministrů si zakládáme," sdělil britskému Telegraphu přímo Stephen Smith, který už dříve pracoval jako ministr zahraničí. "Ať už se jedná o soukromou či vládní komunikaci, musíme si dávat pozor na její bezpečnost. Hrozba kyberútoků je reálná a my musíme být připraveni."

"Ministři mohou ze své funkce v zájmu ochrany svých hovorů přistoupit k takovým krokům, není to nic neobvyklého," sdělil Smith australské televizi.

Dlouhodobá nedůvěra mezi zeměmi

Pro Smithe to byla první návštěva Číny od roku 2007. V asijské zemi jedná o přetrvávající nedůvěře mezi oběma zeměmi. Austrálie dlouhodobě kritizuje nezájem Číny zprůhlednit své vojenské cíle. Pekingu zase vadí, že se Austrálie snaží získat nové ponorky a dalekonosné balistické střely.

Říši středu nepotěšilo ani rozhodnutí australské premiérky Julie Gillardové pozvat do země dva a půl tisíce amerických vojáků. "Jsme vůči Číně otevření," tvrdí však Smith. "Chceme, aby se stala přínosným hráčem na poli celosvětového pořádku," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video