Dcera Jacinthy Saldanhaové Lisha Barbozaová a její otec  Ben Barboza (10.

Dcera Jacinthy Saldanhaové Lisha Barbozaová a její otec Ben Barboza (10. prosince 2012) | foto: Reuters

Napálená sestra údajně napsala dopis a oběsila se. Rádio odškodní rodinu

  • 64
Australská rozhlasová stanice, která fingovaným telefonátem zjišťovala stav hospitalizované vévodkyně z Cambridge, se snaží utišit rozhořčení britské veřejnosti. Rodině zemřelé zdravotnice nabídla půl milionu australských dolarů, tedy deset milionů korun. Saldanhaová podle médií zanechala rodině dopis na rozloučenou a oběsila se.

Sestra Jacintha Saldanhaová minulý týden přijala žertovný telefonát, ve kterém se moderátoři rádia vydávali za Alžbětu II. a prince Charlese. Přepojila ho na patřičné oddělení, kde se Australané dověděli detaily o vévodkyni.

V pátek byla Saldanhaová nalezena mrtvá. Podle deníku The New York Times se Saldanhaová oběsila a rodině zanechala dopis na rozloučenou. Její rodina v Indii také uvedla, že zesnulá sestra byla "počestná" osobnost a vědomí, že ji moderátoři napálili, ji mohlo zostudit.

Smrt Saldanhaové

Stanice 2Day FM fingovaný telefonát pustila do éteru v přesvědčení, že jde o vydařený žert. Následná smrt Saldanhaové všechny zaskočila. V úterý rádio oznámilo, že chce všechny své letošní příjmy, tedy nejméně 500 tisíc australských dolarů, převést na fond určený rodině Saldanhaové.

"Velmi nás bolí to, co se stalo. Doufáme, že přispěním do fondu na památku (Saldanhaové) podpoříme rodinu v této těžké době," řekl Rhys Holleran ze společnosti Southern Cross Austereo, která stanici provozuje.

Šestačtyřicetiletá Saldanhaová má dvě děti a pohřbena má být v Indii, odkud její rodina před devíti lety do přijela Británie. Během úterka by měl být zveřejněn výsledek pitvy, která určí příčinu smrti. V Británii se hovoří o sebevraždě.

Austrálie řeší, zda rádio porušilo zákon

V Austrálii se řeší, zda rozhlasová stanice neporušila zákon, když si předem nevyžádala souhlas s účastníky telefonátu k jeho zveřejnění. Společnost Southern Cross Austereo tvrdí, že se rozhlas pokoušel před odvysíláním žertu s nemocnicí několikrát spojit, ale marně.

Za odvysílání soukromého rozhovoru bez vědomí účastníků může být zahájeno soudní stíhání. Podle profesorky práv Barbary McDonaldové z univerzity v Sydney není jasné, kdo konkrétně rozhodl o tom, že bude rozhovor odvysílán. Oba moderátoři zapojení do pořadu tvrdí, že rozhodnutí padlo mezi jejich nadřízenými.

McDonaldová řekla, že to, že se stanice snažila dovolat nemocnici, svědčí o tom, že o povinnosti dohodnout se před odvysíláním věděla. "Rozhodli se vysílat, i když neměli povolení," řekla.

V Novém Jižním Walesu, kde 2Day FM působí, se porušení zásady mít povolení účastníků soukromého rozhovoru před jeho zveřejněním trestá až pětiletým vězením a pokutou 55 tisíc australských dolarů (1,1 milionu korun).

S povinností získat souhlas počítají také předpisy pro provozování soukromých rozhlasových stanic. McDonaldová ale podotkla, že i když se zjistilo porušení, zatím neslyšela o případu, že by byla stanici odebrána licence.

10. prosince 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video