ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Pracovníci uprchlických táborů mají mlčet. Proti novému zákonu se bouří

  • 34
V Austrálii začal ve středu platit zákon, který pod hrozbou vězení zakazuje pracovníkům detenčních center veřejně mluvit o tamních podmínkách. Pokud by o nich bez povolení vlády přesto hovořili, hrozí jim nově až dvouleté vězení. Proti nařízení se bouří lékaři, zdravotníci, učitelé a humanitární pracovníci.

Lékaři na nesmyslnost nového zákona upozorňují australskou vládu v otevřeném dopise. „Bráníme a i přes hrozbu vězení budeme nadále bránit zdraví těch, o něž máme povinnost se starat. Není eticky správné pouze přihlížet nedostatečné až škodlivé péči, zneužívání dětí a hrubému porušování lidských práv,“ citovalo CNN z otevřeného dopisu, pod který se podepsalo víc než čtyřicet lékařů, zdravotních sester, učitelů a dalších humanitárních pracovníků.

Nová legislativa podle nich proti sobě staví dva rozdílné přístupy. „Pokud jste svědky zneužívání dětí v Austrálii, jste ze zákona povinni ji nahlásit. Pokud to samé uvidíme v detenčních centrech a nenecháme si to pro sebe, můžeme za to jít do vězení,“ upozorňují v dopise adresovaném premiérovi Tonymu Abottovi.

Ostrov Nauru: Živoření a myšlenky na sebevraždu

Čekání uprchlíků z Nauru na azyl se po pár měsících změní ve vyhlížení návratu...

Jeden ze signatářů, lékař John Paul Sanggaran z imigračního centra na Vánočním ostrově, přitom tvrdí, že informace o porušování lidských práv v uprchlických táborech jsou známy už téměř deset let. „Je to dlouhá litanie o tom, co se děje v australské imigrační detenci,“ svěřil se CNN po telefonu. Doufá, že nový zákon pracovníky neumlčí.

Znepokojení nad novým zákonem vyjádřila i řada organizací včetně lékařské asociace, odborů zdravotních sester, asociace právníků či učitelských odborů. „Nový zákon staví lékaře před dilema, zda vůbec mají ošetřovat azylanty, když mají oni sami pochybnosti o výsledcích takové péče,“ tvrdí prezident lékařské asociace Brian Owler. Podle něj se nový zákon týká všech lidí, kteří pracují v detenčních centrech včetně bezpečnostních pracovníků a kuchařů. „Neexistuje k tomu žádný jasný důvod,“ dodal Owler.

Zákon nebrání hovořit o podmínkách, tvrdí ministr

Australský ministr pro přistěhovalectví a ochranu hranic Peter Dutton odmítl, že by zákon zprávy o zneužívání lidských práv nějak potlačoval. „Veřejnost si může být jista, že nebráníme lidem hovořit o podmínkách v imigračních táborech. Chceme zabránit únikům citlivých informací,“ uvedl v prohlášení. Austrálii navíc označil za „světového lídra v ochraně whistleblowerů“, tedy zaměstnanců, kteří upozorní na nekalé či nezákonné chování na svém pracovišti.

Mluvčí australské asociace právníků Greg Barnes s ním však nesouhlasí. Tvrdí, že nový zákon neposkytuje ani těmto lidem dostatečnou ochranu. „Člověk může získat informace i bez toho, aby se o to nějak snažil. Ve většině těchto případů mu pak bude podle nového zákona hrozit stíhání bez možnosti obrany,“ řekl CNN.

Upozorňuje zejména na to, že lidé mohou být stíháni i pro obecný popis situace. Vysvětluje to na příkladu učitele pracujícího na ostrově Manus, který by pak mluvil veřejně o otřesných podmínkách ve školách či o hladovění dětí. „Může cítit silnou morální povinnost o tom mluvit, ale podle těchto právních předpisů nebude mít žádnou ochranu,“ tvrdí Barnes. Nový zákon si tak podle něj jasně klade za cíl potlačit informace o krutostech, které se v australských detenčních táborech dějí.

Austrálie platí pašerákům za vracení lodí do Indonésie

Vláda premiéra Abbotta zpřísňuje zákony ohledně žadatelů o azyl. Od roku 2013 ti, kteří se do Austrálie připlaví po moři, nemohou během vyřizování žádosti o azyl v zemi zůstat. Místo toho jsou posláni do detenčních center na ostrov Manus v Papue-Nové Guinee nebo na Nauru (více zde).

Austrálie přitvrzuje s přistěhovalci, odsune je do Kambodže

Mohou se pak buď vrátit do vlasti, žít trvale v uprchlickém táboře, nebo se usídlit v Kambodži, s níž má Austrálie příslušnou dohodu. 

Minulý měsíc vysoký komisař OSN pro uprchlíky uvedl, že Austrálie platí pašerákům, aby lodě směřující do země otočili směrem k Indonésii. Australská vláda to nepopřela. „Děláme jen to, co dělat musíme a v čem jsme úspěšní. Zastavujeme lodě v dobrém i ve zlém,“ řekl Abbott minulý měsíc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video