Austrálie žádá rekordní sumu za poškození útesu

Rekordní pokutu 220 000 amerických dolarů udělil australský soud malajsijské společnosti, jejíž loď s nebezpečnými chemikáliemi z nedbalosti loni v listopadu ztroskotala na Velkém bariérovém útesu, tvořeném chráněnými korály, a poškodila ho. Čištění daného úseku útesu, který je považován za jeden ze sedmi přírodních divů světa a je také zapsán na seznamu přírodního dědictví UNESCO, stále ještě probíhá.
Velký barierový útes (Great Barrier Reef) je 2000 km dlouhý, táhne se od mysu York do Gladstone. Skládá se ze 71 korálových ostrovů. Nachází se zde 350 druhů korálovce, jsou zde stovky druhů ryb k vidění.

Loď Bunga Teratai Satu naložená 21 000 tunami chemikálií ztroskotala loni 2. listopadu na částech Velkého bariérového útesu proti městu Cairns a zůstala tam uvízlá přes dva týdny. Chemikálie přímo poškodily 2000 metrů čtverečních korálového útesu a cena záchranných a čisticích prací dosahuje 300 000 amerických dolarů.

Malajsijská společnost Malaysia International Shipping Corporation Berhad (MISC), která loď vlastní, nyní byla na základě žaloby australské agentury pro ochranu přírody odsouzena k dosud nejvyšší pokutě udělené za narušení životního prostředí v Austrálii.

Zodpovědnost za ztroskotání a škody přiznal před australským soudem první důstojník lodi. Kapitán byl viny zproštěn, protože tou dobou odpočíval. Společnost MISC se australským orgánům za nehodu omluvila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video