(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Reuters

Australané zastavili loď s uprchlíky, poslali je zpět na Šrí Lanku

  • 105
Austrálie v neděli poslala zpět na moře loď se 41 uprchlíky ze Šrí Lanky. Osud druhého člunu, který převážel dalších 150 imigrantů, australská vláda zatím neobjasnila. Země čelí kvůli své přísné imigrační politice kritice ochránců lidských práv.

Je to poprvé, kdy australská vláda potvrdila, že zadržela skupinu uprchlíků, prověřila je a následně rozhodla o jejich vyslání zpět, píše BBC. Loď s uprchlíky zadržela australská pobřežní hlídka minulý týden západně od Kokosových ostrovů, které leží asi 2 200 kilometrů od Austrálie a spadají pod její správu. Plavidlo směřovalo ke břehům ostrovní země.

Australský ministr pro imigraci Scott Morrison potvrdil, že loď s imigranty byla vyslána zpět na Šrí Lanku, ovšem nijak nekomentoval osud druhého člunu, který údajně převážel dalších 150 uprchlíků. Šrílančané byli předáni svým úřadům v přístavu Madakalapuva na východě Šrí Lanky.

„Všechny zadržené a vyhoštěné osoby byly podrobeny důkladnému vyšetřování,“ řekl Morrison. Pouze čtyři uprchlíci podle něj byli Tamilové, kteří na Šrí Lance čelí pronásledování. Jednomu z nich prý bylo umožněno v Austrálii zůstat, ten se však prý rozhodl pro dobrovolný návrat s ostatními Šrílančany.

Uprchlíci byli vyhoštěni neprávem, zní kritika na adresu Austrálie

Úřad vysokého komisaře OSN (UNHCR) minulý týden vyjádřil znepokojení nad situací uprchlíků v Austrálii. „Mezinárodní právo stanovuje, že nikdo nemůže být nedobrovolně navrácen do země, ve které cítí opodstatněný strach z pronásledování,“ píše se ve vyjádření UNHCR.

Vyhoštění ohrožených uprchlíků je kritizováno i v samotné Austrálii. „Australské mezinárodní závazky jsou odkázané na důvěryhodný systém zpracování žádostí,“ uvedl stínový ministr pro imigraci Richard Marles a vyjádřil pochybnosti, zda mohlo proběhnout řádné prošetření uprchlíků pouze na základě videa pořízeného na lodi.

Osud uprchlíků z druhé lodi je zatím záhadou. Senátorka Sarah Hanson-Youngová vyzvala vládu, aby sdělila, „co se s nimi děje a jaký bude jejich osud“.

Australskou imigrační politiku halí tajemství

Australská vláda je kritizována za to, že prý imigrační politiku tají a jednotlivé případy odmítá komentovat. Strážci hranic v rámci přísné protiimigrační politiky i na otevřeném moři aktivně vyhledávají lodě s lidmi, které podezírají ze snahy o nezákonné přistěhování do země. V lednu se Sydney dostalo do konfliktu s Indonésií, když v jejích výsostných vodách zadržela loď s uprchlíky.

Australská vláda tvrdí, že její imigrační politika je zaměřena na záchranu životů uprchlíků. S tím však nesouhlasí skupiny bojující za lidská práva.

Podle současných australských zákonů jsou imigranti, kteří do Austrálie připlují na lodi, odesílání do internačních táborů na Papui-Nové Guineji či na Nauru. Tito uprchlíci se často usadí právě na těchto ostrovech a nikoli v Austrálii. Špatné podmínky v internačních táborech v minulosti kritizovala OSN.

Šrí Lanka byla v minulosti pod silným mezinárodním tlakem kvůli porušování lidských práv během závěrečné fáze války proti tamilským separatistům, která skončila v roce 2009. Podle lidskoprávních aktivistů Tamilové stále čelí násilnostem ze strany armády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video