Americká základna Guantánamo na Kubě

Americká základna Guantánamo na Kubě | foto: Profimedia.cz

Austrálie vězně z Guantánama nepřijme, rozhodla vláda

  • 47
Austrálská vláda se rozhodla, že nepřijme žádné vězně z Guantánama, kde Spojené státy drží lidi podezřelé z terorismu. Média před několika dny spekulovala, že by tak Austrálie mohla učinit. Místopředsedkyně australské vlády Julia Gillardová ale už včera naznačovala, že je to nepravděpodobné.

Gillardová dnes v Melbourne prohlásila, že australské úřady rozhodovaly případ od případu. Dospěly však k závěru, že by to nevyhovovalo národním bezpečnostním a imigračním kritériím země, uvedla agentura AP.

Austrálie tak odmítla prosbu USA už podruhé. O převzetí blíže neurčeného počtu vězňů Spojené státy požádaly Austrálii na začátku roku 2008, počátkem prosince pak prosbu zopakovaly podruhé.

Příští americký prezident Barack Obama chce zařízení na kubánském Guantánamu uzavřít. Mezi státy, které projevily ochotu propuštěné vězně z Guantánama přijmout, jsou zatím Portugalsko, Francie, Německo, Švýcarsko a podle nepotvrzených informací i Španělsko.

Britská vláda včera vyzvala i další Evropské země, aby přijaly propuštěné vězně. Například Británie se k tomu ale zatím nezavázala. - více o výzvě Britů se dočtete zde 

Věznicí, kde jsou drženi lidé podezřelí z terorismu, prošlo od roku 2002 na osm stovek zajatců, dosud jich je tam drženo na 250. Přibližně šedesát lidí bylo zproštěno všech obvinění, ale americké úřady je nechtějí vydat do zemí jejich původu kvůli obavám, že by tam byli pronásledováni.

Některé státy také odmítly své zadržované občany přijmout s tím, že představují bezpečnostní riziko.

Většina vězňů pochází z Jemenu, další jsou z Ázerbájdžánu, Alžírska, Afghánistánu, Čadu, Číny či Saúdské Arábie. Někteří jsou na Guantánamu drženi bez obvinění od otevření vězeňského tábora v roce 2002.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video