Australané vítají v Sydney britskou královnu Alžbětu II.

Australané vítají v Sydney britskou královnu Alžbětu II. | foto: Reuters

Austrálie už nechce britskou královnu

  • 78
Britská královna Alžběta II. zavítala na oficiální návštěvu Austrálie. U protinožců se při té příležitosti opět rozvířila diskuse, zda ostrov by se měl kontinent osamostatnit, nebo zůstat součástí britského impéria. Hlasy po ustavení australské republiky poslední dobou sílí.

"Sejmi z mých ňader svou koloniální hanbu!" S touto originální výzvou přivítala loni v Austrálii spoře oděná dívka britského následníka trůnu, prince Charlese.

Na slavnou královna Alžbětu II. si místní odpůrci monarchie s takovým "kalibrem" netroufli. Je to přeci jenom dáma, a vůbec ne ledajaká. Naopak, před budovou sydneyské Opery devětasedmdesátiletou Alžbětu II. v pondělí zdvořile přivítali.

Už patnáctá oficiální návštěva britské královny v Austrálii ale zároveň naznačila, že se možná blíží soumrak tamní monarchie. Stále víc Australanů totiž soudí, že jejich zemi by více slušela republika.

Samostatnost si přeje 57 procent lidí
Příjezd Alžběty II. každopádně debatu na toto téma, již dlouho vydatně bublající pod povrchem, pořádně přiživil. Neměla by být královna, která navíc sídlí až v daleké Evropě, vystřídána na pozici hlavy státu někým "domácím"? Tak zní nejčastěji vyslovovaná otázka.

V roce 1999 na ni Australané odpověděli v referendu negativně. Ne, neměla. Ovšem návrh zřídit republiku tehdy získal slušných 44,87 procenta hlasů. A jeho stoupenci si tehdy řekli, že rozhodně nesloží ruce do klína.

Teď to vypadá, že dlouhodobě se misky vah překlápějí na jejich stranu. V posledním elektronickém průzkumu, jehož se zúčastnilo přes 147 000 lidí, řeklo 57 procent z nich, že si nepřejí, aby britská královna byla dál formální hlavou jejich země. Chceme republiku, jednoznačně zapsali do kolonky budoucí forma vlády.

"Uzrál na to čas," tvrdila Margaret McNamarová, která prý v referendu před šesti roky ještě hlasovala pro monarchii. "Královnu nás přišlo uvítat tolik ne kvůli tomu, že je hlavou státu, ale proto, že je celebritou," řekla Karen Nitchová před budovou Opery.

Královna své právo veta nevyužívá
Austrálie zůstává konstituční monarchií i 218 let poté, co na ostrov přijeli první britští osadníci. Britská královna je oficiální hlavou státu, zastupuje ji generální guvernér.

Královna má významné pravomoci – může třeba vetovat jakýkoli australský zákon. Australané jí nicméně připisují k dobru, že za celých 105 let od osamostatnění se nic takového nestalo.

Guvernér, jehož královna jmenuje, má podle australské ústavy v rukou veškerou výkonnou moc. V praxi se však omezuje jen na formální akty a do politického života Austrálie nezasahuje.

Hamletovská otázka monarchie, nebo republika nyní znovu rozvířila poklidné vody australské politiky. Zapřisáhlí odpůrci královny mezi organizátory Her britského společenství národů, které má Alžběta II. ve středu v Melbourne slavnostně zahájit, dokonce pohrozili, že nebudou hrát hymnu "Bože, ochraňuj královnu". Chystají se i razantnější protesty. Zdá se, že nad monarchií se u protinožců smráká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video