Zemědělství zodpovídá za 16 procent australského objemu skleníkových plynů. Chovná zvířata se na tom podílejí asi dvěma třetinami.

Zemědělství zodpovídá za 16 procent australského objemu skleníkových plynů. Chovná zvířata se na tom podílejí asi dvěma třetinami. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Austrálie pouští do vzduchu moc metanu, tak šlechtí „nízkoemisní“ ovce

  • 24
Před klimatickým summitem v Kodani se státy snaží zaujmout dobrou vyjednávací pozici a mít v rukávu nějaký ten trumf. Nelení ani Austrálie, která z vyspělých zemí produkuje nejvíc skleníkových plynů na hlavu. Tamní vědci zkoušejí vyšlechtit ovce, které budou do ovzduší říhat co nejméně metanu.

O pozoruhodné iniciativě protinožců napsal australský zpravodajský server ABC.

Na začátku měli vědci řadu čísel: Zemědělství může za produkci 16 % skleníkových plynů Austrálie, chovná zvířata z toho produkují asi dvě třetiny. Devět desetin metanu, který vzniká v bachoru ovcí, skotu a koz, se ven se dostane říhnutím.

Není přitom překvapivé, že objem vyprodukovaného plynu - u skotu to je asi 70 kg ročně, u ovce přibližně desetina - souvisí s množstvím zpracované potravy. Vědce totiž zaujalo, že některé ovce jsou do produkce metanu silně nadprůměrné, zatímco jiné měřením ve speciálních chlévech prokázaly, že jsou "nízkoemisní".

Odborníci se právě na tyto "šetrné" ovečky zaměřují, aby vyšlechtili populaci ovcí s nízkými emisemi metanu. Výsledky očekávají už v příští dekádě.

Ve světovém měřítku by ovšem pomohlo, kdyby se motiv "zelených" ovcí rozšířil i do jiných zemí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video