Austrálie má staronového premiéra Rudda, jeho předchůdkyně končí v politice

  • 9
Novým australským premiérem se dnes stal složením přísahy Kevin Rudd, který vystřídal v čele vlády odvolanou předsedkyni vládních labouristů Julii Gillardovou. Rudd se vrátil k řízení vlády po třech letech a třech dnech. Cílem změny je odvrátit předpokládanou drtivou porážku labouristů ve volbách, které by se měly konat nejpozději za tři měsíce.

Gillardová již dříve přislíbila odchod z politiky. První žena ve funkci ministerské předsedkyně v australských dějinách získala ve středu ve vnitrostranickém hlasování pouhých 45 hlasů, zatímco Rudd 57 hlasů. Před třemi lety po obdobném hlasování Gillardová naopak nahradila Rudda.

Změna přichází krátce před volbami plánovanými na 14. září. Podle průzkumů veřejného mínění se očekává prohra Australské labouristické strany, která by mohla ztratit až 35 mandátů. Rudd je ale jako politik u voličů oblíbenější než Gillardová, takže si mnozí dělají naděje, že strana dosáhne pod jeho vedením lepších výsledků.

Předpokládá se, že Rudd podnikne značné změny v kabinetu; spolu s Gillardovou se ministerských křesel vzdalo i několik klíčových postav ve vládě, včetně ministra financí Waynea Swana. Předpokládá se, že nový premiér při hlasování v parlamentu o důvěře obstojí.

Kdyby Rudd v zákonodárném sboru podporu nedostal, byl by zformováním vlády pověřen opoziční vůdce Tony Abbott. Ve 150členné dolní komoře parlamentu mají labouristé 71 křesel a vládnou s podporou nezávislých poslanců a členů malé Strany zelených. Abbottova opoziční koalice má 72 míst. Podle analytiků citovaných agenturou AP je velmi pravděpodobné, že se labouristé s pomocí nezávislých poslanců udrží u moci a Rudd bude premiérem.

Jako premiér může pětapadesátiletý Rudd, který byl šéfem vlády v letech 2007-2010, změnit vypsat volby již 3. srpna. K tomu jej vyzval i opoziční vůdce Abbott, aby v zemi skončilo období nestability a voliči rozhodli, kdo bude vládnout.

Gillardové se dlouhodobě nedařilo získat si podporu veřejnosti i přes pokračující ekonomický růst země a nízkou nezaměstnanost v době, kdy se jiné rozvinuté státy potýkají s hospodářskou krizí. Z hlediska zahraniční politiky střídání Gillardové a Rudda podle agentury Reuters zásadnější dopady mít nebude, protože oba jsou silnými zastánci vojenského spojenectví Austrálie a USA a podporují také sílící obchodní vztahy s Čínou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video