Austrálie chce vymést z ostrovů anarchii

  • 79
Zásahu mezinárodních jednotek na Šalamonouvých ostrovech, kterými zmítá řadu let anarchie, nestojí nic v cestě. Největší operaci v jižním Pacifiku od 2. světové války posvětil i australský parlament, na jehož vojácích dvoutisícová mise ze tří čtvrtin stojí.

INFOGRAFIKA:
Šalamounovy ostrovy

Kromě Austrálie se budou na misi malými kontingenty podílet rovněž Nový Zéland, Fidži, Papua-Nová Guinea, Samoa a Tonga.

Mezinárodní jednotka obsáhne celkem 2 225 členů, z nichž většina přijede z Austrálie, která vysílá 1 500 vojáků, 155 policistů a 90 dalších lidí.

"Z pohledu Austrálie nejde o nějaké připomenutí koloniálních dob. Je to odpověď na žádost přítele," podotkl australský premiér John Howard, který připustil možné oběti.

Formální souhlas australských zákonodárců s vojenskou misí na Šalamounových ostrovech přišel několik dnů poté, co tamní parlament přijal zákon umožňující vstup zahraničních sil na své území.

Na souostroví, které se osamostatnilo v roce 1978, vládne od státního převratu v roce 2000 anarchie a místní ekonomika je zcela zdevastovaná. Intervenční síly mají obnovit klid a pořádek.

Příchod mírových jednotek podporuje většina z 450 tisíc obyvatel ostrovů, i když mise může trvat několik měsíců až několik let. V zemi je třeba znovu nastolit právní systém a vybudovat ministerstva.

K Šalamounovým ostrovům už vyrazilo první australské vojenské plavidlo. Přepravní loď HMAS Manoora poslouží jako plovoucí velitelství, nemocnice a zásobovací základna mezinárodních jednotek.

Loď se 600 vojáky a členy podpůrného personálu by měla ve čtvrtek zakotvit u Honiary, hlavního města Šalamounových ostrovů, zbytek vojenských sil se dopraví letecky.

Klíčovým úkolem bude zajistit bezpečnost v samotné Honiaře, zdevastované stejně jako zbytek země letitými etnickými spory mezi milicemi původních obyvatel z hlavního ostrova Guadalcanal a přistěhovalců z ostrova Malaita.

Boje o půdu si na souostroví, kdysi známém jako Šťastné ostrovy, vyžádaly za posledních pět let stovky obětí.

S možnými ztrátami počítá i Canberra. Intervenční síly mohou použít zbraně, pokud budou napadeny. "V podobných případech vždy existuje nebezpečí obětí. Nikdo by si neměl myslet, že jde o snadnou a nekomplikovanou operaci," uvedl australský premiér Howard.

Policisté drží hlídku u území ovládaného stoupenci šéfa rebelů Harolda Kekeho v oblasti Guadalcanal na Šalamounových ostrovech. (16. července 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video