Austrálie a Evropská komise přislíbily pomoc

- Více než dva týdny po úniku jedovatého roztoku kyanidu z rumunského zlatého dolu v Baia Mare přiznalo rumunské ministerstvo pro životní prostředí, že koncentrace kyanidu a těžkých kovů v řece Dunaj je třikrát vyšší, než povolují normy Evropské unie (EU). Pomoc při odstraňování následků ekologické katastrofy, která je označována za nejhorší v Evropě od havárie na jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu v roce 1986, nabídl australský ministr pro životní prostředí Robert Hill a Evropská unie.

Jedovatý roztok zničil život v řece Tise na maďarském a jugoslávském území, kde zamořil také Dunaj. Ten z Jugoslávie směřuje na rumunské území, kde tvoří přirozenou hranici s Bulharskem a vlévá se do Černého moře. Do povodí unikly také tuny vysoce toxických těžkých kovů.

Maďarský velvyslanec v Austrálii István Gyurk, který se sešel s ministrem Hillem setkal, uvedl, že Austrálie má morální odpovědnost za aktivity svých společností v zahraničí, hlavním vlastníkem rumunského zlatého dolu je totiž australská společnost Esmeralda. Ministr Hill později novináře ujistil, že Austrálie pomůže s odstraněním škod. "Nespecifikoval však, jak velkou měrou. Pokud existují způsoby, jak můžeme být nápomocni... chceme tak učinit," řekl Hill.

Rozbory vzorků ukázaly překročení limitů
Testování vzorků z přehrady vydálené asi 275 kilometrů západně od Bukurešti prokázalo, že koncentrace kyanidu ve vodě je třikrát vyšší než povolují normy EU a čtrnáctkrát překračuje rumunské normy, v Bukurešti to oznámil Gheorghe Constantin z rumunského ministerstva pro životní prostředí.

Podle jeho slov zhruba 116 tisíc obyvatel blízkého města Drobeta Turnu-Severin zásobují vodou cisterny. Předpokládá se dočasná evakuace nemocných a matek s dětmi.
Ekologové údajně zjistili v rumunské části Dunaje vysokou koncentraci mědi, chromu, zinku a železa.

Evropská komise pomůže při odstraňování následků
Evropská komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová, která se ve čtvrtek seznámila s následky zamoření Tisy, přislíbila, že okamžitě zahájí práci na projektu, jenž by v budoucnosti umožnil podobným katastrofám předcházet.

"Poučili jsme se z katastrofy a musíme jednat," prohlásila Wallströmová poté, co si u maďarského města Szolnok na břehu Tisy prohlédla následky kyanidové skvrny. "Zahájím práce na plánu, který v budoucnosti umožní předcházet podobným incidentům a zaplní díry v legislativě," konstatovala komisařka.

Ujistila, že Evropská unie (EU) pomůže Maďarsku i Rumunsku s odstraněním následků znečištění a mohla by podpořit obě země při vymáhání odškodného.

V důsledku pozření otrávených ryb umírají další živočichové
Světový program na ochranu přírody (WWF) v Ženevě oznámil, že dva chráněné druhy, vydra a orlovec říční, zaplatily v Maďarsku těžce za únik kyanidu. Podle WWF zde zahynuly všechny vydry v důsledku pozření ryb kontaminovaných kyanidem, které si zanesly do nor v době rozmnožování. Vědci nyní hledají stopy po přítomnosti dosud živých vyder, zatím však neúspěšně. Experti hodlají některé nory otevřít.

WWF připomíná, že z obou znečištěných břehů již bylo vytaženo sto tun mrtvých ryb a že tisíce dalších leží na dně nebo se rozkládají pod ledem. Otráveny byly ryby, řasy, vodní hmyz, raci, žáby, ptáci a savci. "Nejvíce ohrožen je orlovec říční, který je chráněný, volavky, bobři a především vydry," upřesňuje WWF.

Druhá největší maďarská řeka Tisa byla známa bohatstvím své fauny. Žilo v ní 19 z 29 druhů ryb, které jsou v Maďarsku chráněny. "Z 2000 vyder v Maďarsku jich 400 žilo na březích řek Tisa a Someš," dodává organizace. Celý rozsah katastrofy bude podle ní možné posoudit plně až na jaře, ale už nyní je jasné, že únikem kyanidu z rumunského dolu byly zlikvidovány nebo ohroženy vzácné živočišné druhy.

Evropská komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová se seznámuje s následky zamoření Tisy

Evropská komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová si prohlíží otrávenou Tisu

Rybář Slavko Maric ukazuje mrtvou rybu vytaženou z kyanidem otrávené Tisy v Bejici, která leží 100 kilometrů severozápadně od Bělehradu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video