Australané už nechodí s uprchlíky na ryby

Obyvatelé australského severozápadu si ještě pamatují dny, kdy chodili s kambodžskými přistěhovalci z uprchlického tábora v Port Hedlandu na ryby. Ty časy jsou ale dávno pryč. Zařízení se stalo synonymem násilí a Australané mají strach, aby se hádky a krev nepřenesly i k jejich poklidným obydlím.

"Lidé z města chodili za Kambodžany do tábora, brali jsme je s sebou na ryby. Bylo to přátelské a přívětivé místo, dobré pro město i uprchlíky," řekl agentuře Reuters nezávislý politik státu Západní Austrálie Graham.

Izolace zvyšuje riziko nepokojů
Mnoho lidí vládě vyčítá, že z tábora pro desítky uprchlíků udělala věznici s přísnou ostrahou. To zvyšuje riziko vzniku nepokojů. Jen letos se jich ve třech hlavních střediscích odehrálo osm.

Městečka v okolí se začínají bát o vlastní bezpečí. Žádají, aby město posílilo bezpečnostní složky. Ve Woomery se lidé dokonce chopili zbraní. Vadí jim, že chce kabinet pod tlakem nepokojů do bytů ve městě nastěhovat několik žen a dětí z uprchlického střediska.

"Sklízíme výsledek vládní propagandy," domnívá se Eira Clapton z organizace pomáhající uprchlíkům. Australané kvůli přísnému oddělování táborů nemají s uprchlíky vůbec žádný kontakt a ani informace o důvodech, které tyto lidi přiměly opustit vlast. Skupiny na ochranu lidských práv se domnívají, že špatné podmínky v táborech a dlouhé vyřizování žádostí o azyl můžou za násilí a útěky.

V Port Hedlandu je zatím klid
V Port Hedlandu se zatím nikdo z uprchlíků ničeho nedopustil, ale občané jsou nervózní. Policie v táboře zavedla brzké ranní šťáry a místní úřady odhalily úkryt amatérských zbraní, které si utečenci vyrobili.

Premiér: Nesmíme se tvářit, že se k nám běženci snadno dostanou
Uprchlíci v táboře v Curtinu, který leží severně od Perthu, se hned po příchodu dověděli, že jsou hnusný a nechtěný odpad. "Zacházeli s námi od prvního dne hůř, než kdybychom byli váleční zločinci," uvedla v prohlášení pro OSN skupina běženců. Přátelsky byli vítáni pouze lidé z Kosova a Východního Timoru, ale v poslední době už se pomoci nedostává ani jim.

"Vydat ilegálním imigrantům signál, že dostat se k nám je snadné, by bylo to nejhorší, co bychom mohli učinit," tvrdí premiér.

Ačkoli jsou podmínky v táborech neutěšené, premiér John Howard odmítá poměry v táborech jakkoli zlidštit. Nechce slyšet o zkrácení povinného pobytu na dva týdny ani o propuštění žadatelů, kteří pro společnost představují velmi malé riziko. Byla by to prý pozvánka pro další imigranty, kterých se do Austrálie hrne čím dál víc. Mnozí místní s ním ale nesouhlasí a svůj názor se chystají vyjádřit v nacházejících volbách.

UPRCHLICKÉ TÁBORY

Uprchlíci z Asie přistávají u australských břehů ve vlnách od roku 1976. Od roku 1989 jsou nelegální příchozí automaticky zadrženi v táborech. Vazební zařízení, v nichž jsou žadatelé o azyl zavřeni, dokud nejsou vyřízeny jejich dokumenty, byla zřízena v roce 1994. Pobyt zde se může prodloužit na několik měsíců a v případě odvolání i let.

Původně stačil pro uprchlíky tábor v rybářském a důlním městě Port Hedland. Od roku 1999, kdy do Austrálie přišlo skoro 6000 nelegálních žadatelů o azyl, byly otevřeny špatně dostupné tábory v Curtinu a Woomeře. Zařízení, kde je po zhruba 2200 uprchlících, nespravuje australský imigrační úřad, ale vězeňská služba. Tu vlastní americký majitel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video