Speciálně vyrobenou kabinu spustil jeřáb do moře.

Speciálně vyrobenou kabinu spustil jeřáb do moře. | foto: www.biosub.com.au

Australan žil 13 dní v moři, kyslík mu vyráběly řasy

  • 19
Australský vědec Lloyd Godson strávil třináct dní na mořském dně ve speciálně upravené kabině. Jeho hlavním zdrojem vzduchu ale nebyla trubice ani žádný jiný umělý přívod, nýbrž mořské řasy. Ty "zaléval" svou močí a svítil na ně generátorem, který poháněl rotopedem, aby vyvolal fotosyntézu.

Godson chtěl dokázat, že člověk může v moři přežít bez přísunu vzduchu pouze za pomoci přírody.

Do dva metry vysokého podvodního příbytku, který nechal ponořit do mokřin bývalého lomu na severovýchodě provincie Albury, vstoupil devětadvacetiletý australský biolog Lloyd Godson 5. dubna.

V hloubce 5 metrů pod hladinou moře přežíval díky zeleným řasám, které mu vyráběly kyslík. Godson na ně denně močil, čímž jim dodával potřebné živiny a probudil v nich chemickou fotosyntézu.

"Už se těším na to, až se dostanu zpět na čerstvý vzduch a uvidím svítit Slunce. Dokonce mám chuť běžet jako Forrest Gump a nikdy se nezastavit," uvedl Godson těsně před tím, než se vynořil.

Biologa, zabývajícího se mořským životem, sponzoroval australský magazín o přírodě Australian Geographic poté, co získal hlavní cenu v soutěži "Nejdivočejší dobrodružství".

Godsonova partnerka a členka výpravy Carolina Sarasiti uvedla, že se Godson nesnažil překonat žádné podvodní rekordy.

"Chtěl uskutečnit experiment, ve kterém by využil několika vědeckých teorií. Snažil se dosáhnout svého snu, tedy zkusit žít pod vodou," uvedla Sarasiti.

Godsonův pokus zaznamenal velkou popularitu mezi školáky po celém světě. Jeho "misi" mohli lidé sledovat na internetových stránkách www.biosub.com.au.

Tým působící nad vodou posílal Godsonovi jídlo speciální trubicí, i když původně chtěl Godson jíst pouze řasy. Elektřinu si vyráběl pomocí rotopedu a také ze solárních článků umístěných v zátoce.

Godson zpočátku odmítal kromě jídla i přísun vzduchu. Později však zjistil, že kyslík, který vyrábí řasy, mu nestačí. "Experiment měl dokázat, že člověk může v tomto prostředí přežít," uvedla Sarasiti.

Podle Godsona ale dodávka vzduchu jen jednou denně svědčí o tom, že při dalším zdokonalení technologie výroby kyslíku z řas je možné nezávislého pobytu lidí pod vodou dosáhnout.

Jeho zdravotní stav po celou dobu sledoval tým lékařů. Výsledky posílali i do USA. "Chvílemi jsem byl ve stresu, ale spíše kvůli tomu, že jsem každý den komunikoval s návštěvníky svých internetových stránek a médii. Očekával jsem samotu, přitom tomu bylo naopak," uvedl Godson.

Aby se Godson nenudil, mohl ve své kabině hrát na buben, aniž by obtěžoval sousedy, tedy kromě ryb.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video