Přes milion lidí v Pákistánu musí pracovat v těžařském průmyslu, většinou za to...

Přes milion lidí v Pákistánu musí pracovat v těžařském průmyslu, většinou za to nedostávají zaplaceno. | foto: Profimedia.cz

Pozvednu váš průmysl, vy zakážete otroctví, nabízí Pákistánu miliardář

  • 23
Australský miliardář a filantrop Andrew Forrest uzavřel v pákistánském Pandžábu dohodu. On zajistí technologii, která zemi pomůže přeměnit téměř bezcenné hnědé uhlí na motorovou naftu a pozvednout tak místní průmysl, a vedení provincie na oplátku sepíše zákony, které zakážou dětskou práci a tzv. moderní otroctví. Bez mzdy v Pákistánu pracuje asi 1,8 milionu lidí.

Přes milion lidí v Pákistánu pracuje v uhelných dolech za mizivý, nebo dokonce vůbec žádný plat. Většinou chudí muži, náboženské menšiny, ženy a nemohoucí, afghánští uprchlíci a děti. Pracovní podmínky jsou přitom tvrdé, naboso rozbíjíte kameny, nosíte těžká břemena, pracujete v žáru u horkých pecí. Bití či zneužívání je přitom běžné.

Podle Globálního indexu otroctví z roku 2013 je Pákistán třetí nejhorší místo na světě ve zneužívání lidské práce, hned po Indii a Číně.

Nyní australský těžařský magnát Andrew Forrest přišel s plánem, který má podobné praktiky ukončit. "Před pěti lety jsem nevěděl, jak špatné to s moderním otroctvím je. Nikdo to vlastně nevěděl," řekl Forrest časopisu TIME. "Ale doufám, že za dalších pět let, bude otroctví odsuzovat každý člověk v Pákistánu," dodal.

Pákistán má problémy s výpadky elektřiny a je závislý na dovozu ropy ze zahraničí. Miliardář slíbil, že australští experti Pandžábu ukážou, jak ze zásob hnědého uhlí, které má na trzích nyní nízkou hodnotu a v Pákistánu jsou ho přitom miliardy tun, udělat potřebnější palivo, motorovou naftu. Cílem je, aby Pandžáb získal energetickou nezávislost. Forrest zároveň vytvoří tisíce nových pracovních míst, informoval server the australian.com.

Na oplátku mu premiér provincie Pandžáb Šahbáz Šaríf slíbil, že sepíší zákony, které zakážou dětskou práci a zavedou minimální mzdu. A také slíbil, že propustí všechny nucené pracanty v Pandžábu.

Bude to těžká práce

Forrest si uvědomuje, že změna systému dá velkou práci, ale vyzdvihuje výhody, které jeho systém přinese. "Když pomůžu Pákistánu vylepšit dodávku energií, hodně stoupne jeho konkurenceschopnost a prosperita," domnívá se Forrest.

Problém ovšem je, že o moderním otroctví mnohdy nevědí ani obyvatelé Pákistánu. "Vzdělaná střední třída nemá ani ponětí o tom, co se tu děje," říká Šakira Husajnová z Univerzity Melbourne, která dělá v Pákistánu výzkum. "Jedou kolem po dálnici a vidí prach, který se vznáší z polí, ale nikdy nezastaví a nezeptají se, co tam ti lidé dělají," uvádí.

Navíc moc dobře nefunguje spolupráce mezi vládou a nevládními organizacemi, ani programy zaměřené na nucenou práci nefungují. Korupce je všudypřítomná, policie není trénovaná a pracuje za mrzký plat. Priority jsou v zemi, kde zemřelo od 11. září 2001 už 49 tisíc lidí kvůli terorismu, jinde, uvádí TIME.

"Bude to těžká práce, protože otroctví v Pákistánu je generační problém," říká Husajnová. "Když někdo zemře, zbytek rodiny musí umořit jeho dluhy a spousta dětí se už do otroctví rodí. Takže, i když mě nabídka pana Forresta a slib vlády potěšily, nejsem příliš optimistická," uvádí. Vyjmenovává přitom seznam opatření proti otroctví, které uváděla v život ještě bývalá premiérka Bénazír Bhuttová v devadesátých letech. Žádné z nich nemělo viditelné výsledky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video