Odsouzený David Hicks na archivním snímku.

Odsouzený David Hicks na archivním snímku. | foto: Reuters

Australan dostal 9 měsíců, na Guantánamu byl pět let

  • 375
Zatkli ho v roce 2002, pět let drželi na Guantánamu a v pátek odsoudili k 9 měsícům vězení. Australan David Hicks se přiznal, že pomáhal Al-Kajdě bojovat v Afghánistánu proti USA. Na Guantánamu byl vězněn pět let.

Tribunál uložil Australanovi formálně trest ve výši sedmi let. Odsouzený ale stráví podle své dohody s obžalobou pouze zkrácenou dobu v australském vězení. Do Austrálie by měl být eskortován nejpozději 29. května.

Stal se prvním člověkem odsouzeným americkým soudem za válečné zločiny od zahájení boje proti terorismu v roce 2001.

Přiznání viny jednatřicetiletého Australana (více zde), který konvertoval k islámu, je přijímáno ve světě s rozporuplnými pocity. Existují názory, že Hicks chtěl jen opustit Guantánamo a po rozumné době se dostat zpátky na svobodu.

Odsouzený si dříve stěžoval, že byl během zadržování americkými silami týrán. Armáda však toto obvinění popřela.

Nepřátelský bojovník není válečný zajatec
Vězeňským táborem na základně Guantánamo prošlo za pět let přes 750 lidí, většinou z Afghánistánu a Pákistánu. Vězňům, kteří jsou podezřelí z příslušnosti k Al-Kajdě či Talibanu, USA nepřiznávají status válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označují je za nepřátelské bojovníky.

To umožňuje zadržovat je neomezeně dlouhou dobu bez soudu. Na základně je nyní kolem 400 vězňů, pouze minimum z nich bylo obviněno. Vznik zvláštních protiteroristických tribunálů umožnil americký Kongres.

Jejich vytvoření odsouhlasil v září loňského roku v reakci na to, že Nejvyšší soud v červnu 2006 zablokoval plán Pentagonu soudit tyto podezřelé před vojenskými komisemi, což schválil prezident George Bush. Jemu ale soud vytkl, že tímto rozhodnutím překročil pravomoc, a existenci komisí označil za protiústavní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video