Jednocentová karmínová (One-Cent Magenta) je jediná taková na světě. Vytištěna byla v roce 1856 v tehdejší Britské Guyaně z nouze, když se tehdy zpozdila dodávka známek z Británie do kolonie v Jižní Americe a místní poštmistr byl nucen požádat místní tiskárnu o výpomoc. | foto: Profimedia.cz

Nejvzácnější známka na světě jde do aukce, má cenu nejméně 400 milionů

  • 40
Newyorská aukční síň Sotheby's vydraží známku One-Cent Magenta, která se může stát nejdražší poštovní známkou historie. Podle odhadů může prodej známky vytištěné v roce 1856 v tehdejší Britské Guyaně vynést 10-20 milionů dolarů, tedy až 400 milionů korun.

Dosud nejdražší známka se prodala za pětinu spodní hranice této odhadní ceny.

Známku s nominální hodnotou jednoho centu považují odborníci za nejvzácnější na světě, neboť je jediným známým exemplářem svého druhu. One-Cent Magenta, tedy jednocentová karmínová, známá i jako Britská Guayana, je chybotisk. V roce 1856 byla vytištěna v hlavním městě Britské Guyany Demeraře (dnes Georgetown) z nouze, když se zpozdila dodávka známek z Británie do kolonie v Jižní Americe a místní poštmistr byl nucen požádat místní tiskárnu o výpomoc.

Jednocentová karmínová (One-Cent Magenta) je jediná taková na světě. Vytištěna...

Nepříliš vzhlednou červenou známku se zastřiženými rohy, na níž se dá rozeznat kresba plachetnice, naposledy vydražil John du Pont za 935 000 dolarů (asi 18,6 milionu korun) v roce 1980.

Podle expertů dnes z tehdy vytištěné série existuje několik čtyřcentových a právě tato jediná jednocentová.

Dražba, která začne v úterý v 19 hodin místního času, tedy hodinu po půlnoci SELČ, je významná i proto, že se proslulá známka dostane na veřejnost poprvé od roku 1986, kdy byla vystavena v Chicagu.

Dosud nejdražší poštovní známkou je švédská "Tříšilinková žlutá" z roku 1855, která se v roce 2010 vydražila za 2,2 miliónu dolarů (podívejte se na ni zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video