Augiášovy chlévy

  • 1
Tento týden má schůze sněmovny na starosti prakticky jedinou věc. Bude odvolávat nejrůznější dozorčí rady klíčových státních institucí, úřadů a orgánů. A jmenovat nové, samozřejmě. Přeloženo do srozumitelné řeči: další kolo lítého boje o ekonomickou moc. Sobotkovo koště se pokusí zametat v České konsolidační agentuře (ČKA), Fondu národního majetku či Fondu bydlení. V některých z nich dosud sedí poslanci opoziční smlouvy.

Ti mají příští týden "vyletět", alespoň se o to vládní koalice chce postarat. Kdo na jejich místo? Snad opět poslanci, teď pro změnu "koaliční"? Nebo se vymění jenom někteří? Přijdou jejich tajemníci a pomahači jako v televizních radách? Nebo to bude prebenda pro vzorné straníky, kteří se nedostali do parlamentu? Nebo tam politické strany vůbec zastoupeny nebudou? Byla by to dobrá zpráva, byť podle našich informací je to skoro vyloučeno. Premiér Špidla přitom po volbách slíbil depolitizaci konsolidační agentury.

Opoziční smlouva byla pro politickou kulturu zhoubná mimo jiné v jedné věci. Pokusila se zrušit základní sebezáchovný mechanismus demokracie, a to kontrolu vlády parlamentem. Tam, kde šlo o ekonomickou moc a velké peníze, opozice spoluvládla.

Rozmělnila se hranice mezi zákonodárnou a výkonnou mocí. V normálních zemích mají poslanci "poslancovat" a vláda vládnout. Tohle rozdělení je užitečné a osvědčené. V ČKA však poslanci prodávali Zetor, rýpali se v každém obchodním případu. Ještě teď dokonce "restrukturalizují" plzeňskou Škodovku.

Na co máme ministerstvo průmyslu? Někdo se možná zeptá: kdo to teď bude všechno kontrolovat, když tam nebudou páni poslanci? Stačí rozhodovat podle jasných pravidel, jednoduše a transparentně. V dozorčí radě mohou být i renomovaní právníci i finanční odborníci třeba ze zahraničí. Potíž je v tom, že v místní atmosféře nedůvěry a vzájemné podezíravosti nikdo nebude věřit, že nezávislí ekonomové a právníci nejsou skrytými agenty znepřátelené politické strany, Hradu nebo Lípy.

Systémové řešení je přitom prosté: Fondy bydlení a infrastruktury by měly zmizet zpátky ve státním rozpočtu, kam ostatně patří, Fond národního majetku se dá rychle zprivatizovat a ČKA rozprodat a zavřít. A bude klid.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video