Zveřejněný audit smlouvy státu s firmou ProMoPro ukázal lajdácký přístup Úřadu vlády

Zveřejněný audit smlouvy státu s firmou ProMoPro ukázal lajdácký přístup Úřadu vlády | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Audit smlouvy státu s firmou ProMoPro ukázal na lajdáctví Úřadu vlády

  • 619
Nevýhodná smlouva na zajištění audiovizuálních služeb pro české předsednictví Radě EU umožňovala vyvést ze státního rozpočtu neomezené množství peněz. Smlouvu špatně sestavil Úřad vlády, tedy stejná instituce, jež následně zadala za dva miliony korun audit, který ji měl přezkoumat.

Klíčový dokument takzvané kauzy ProMoPro měl dle provedeného auditu, který zveřejnila Česká televize v pořadu Reportéři ČT, řadu zjevných nedostatků. "Je napsána skutečně zběsile," komentoval smlouvu s hořkým úsměvem ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.

Udělejte si přehled v kauze ProMoPro

Shrnutí klíčového dění, jednoduše, přehledně

"Ten, kdo podepisoval tuto smlouvu, vůbec nevěděl, co si objednává, co podepisuje a kolik to bude stát," dodal auditor Lubomír Harna. Po zjištění, že smlouvu připravoval Úřad vlády, byl šokován. "Tomu ani nechci věřit," řekl Harna a později dodal: "Došlo k fatálnímu selhání Úřadu vlády."

Podle něj lze smlouvu označit za dokument, který měl umožňovat vyvést ze státní kasy neomezené množství peněz. "Přeložit se to takto dá, protože smlouva umožňuje takový tok peněz," řekl účetní expert.

Na zajištění audiovizuální techniky se podílela lesnická firma

Firmě ProMoPro stát nakonec podle ČT poslal 525 milionů korun. Ta převedla 378 milionů svému dodavateli, firmě NWDC Company. Odtud putovalo 135 milionů korun na rakouský účet firmy Deeside Service Solutions, jež má sídlo v Londýně, a dalších 70 milionů společnosti Kom-Forest CZ. Ta je podle obchodního rejstříku lesnickou firmou.

Její sídlo je přitom v pražském polorozpadlém domě se zabedněnými okny a bez zvonku. "Byly propláceny zjevně nesmyslné faktury za zjevně fiktivní nebo tisíckrát předražené práce," řekl k případu advokát a bývalý kriminalista Václav Láska.

Na dotaz, za co získala lesnická firma 70 milionů v rámci zajištění audiovizuálních služeb pro české předsednictví, odpověděl jednatel firmy NWDC Company Vlastimil Maxa vyhýbavě: "Nedá se to shrnout do jedné reportáže." Celkově je tedy ve hře 205 milionů korun převedených na účty podivných společností.

Rakouská policie již dříve zabavila 135 milionů z účtu Deeside Solutions, k němuž měl dispoziční právo Libor Veverka. Ten je v několika jiných firmách společníkem majitele ProMoPro Jaroslava Veselého.

Vondra? Kalousek? Novák? Hendrichová!

V polovině českého předsednictví se tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra obrátil na ministra financí Miroslava Kalouska s žádostí o navýšení rozpočtu na předsednictví o 371 milion korun. Ministr financí tehdy s žádostí přišel na vládu a peníze Vondrovi pomohl sehnat. "Samozřejmě ano, tak jako sháníte peníze každému správci kapitoly," potvrdil postup Kalousek.

Okamžitě však dodal, že za nakládání s uvolněnými prostředky nemá odpovědnost vláda, ale správce kapitoly, v tomto případě tedy Alexandr Vondra, který se jako vicepremiér pro evropské záležitosti staral o organizaci českého předsednictví. Horký brambor tedy přeskočil zpátky od Kalouska k Vondrovi.

Ten však již dříve popřel, že by na smlouvě figuroval jeho podpis, což audit potvrdil. Pod smlouvou je za stát podepsán tehdejší ředitel Úřadu vlády Jan Novák. Ten však v telefonickém rozhovoru s ČT odmítl jakoukoliv odpovědnost a nepříjemný problém odrazil zpět na stranu Vondry a jeho sekce na Úřadu vlády.

Někdo si to odskáče. Nikdo ale zatím neví, kdo to bude

Novák ukázal na tehdejší Vondrovu náměstkyni Janu Hendrichovou, ta je prozatím jedinou "obětí" kauzy ProMoPro. Byla propuštěna ministrem Kalouskem, na jehož ministerstvu financí pracovala jako vedoucí odboru pro evropské záležitosti.

"V podstatě se jedná o to, že vláda jako celek důvěřovala ministru financí, který důvěřoval vicepremiérovi pro evropské záležitosti, který zase důvěřoval Úřadu vlády. Nakonec to vypadá tak, že nikdo za nic nemůže. Svědčí to o špatném nastavení systému," řekl ekonom Pavel Kohout a dodal, že tomuto selhání systému zřejmě kdosi pomohl a obohatil se.

"V této věci nebyl zatím nikdo obviněn, ale není vyloučeno, že se tak stane," uzavřela mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video