Počítačový tomograf. Ilustrační foto

Počítačový tomograf. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nemocnice předražily přístroje o 121 milionů, vyčísluje závěr auditu

  • 80
Šestnáct nemocnic, dvě stovky nakoupených přístrojů, z toho 50 předražených o celkem 121 milionů korun. Tak vypadá závěr auditorů ministerstva financí, kteří loni zkontrolovali část zdravotnických zařízení v Česku. Vyplývá to z první závěrečné zprávy auditů nemocnic, kterou má iDNES.cz k dispozici.

Auditoři v 81stránkovém dokumentu uvádějí rozdíly mezi kupní cenou a cenou obvyklou v souhrnné výši 121 050 052 korun. Jsou to nákupy z let 2010 až 2012, kdy nemocnice čerpaly evropské dotace na dovybavení či nové vybavení onkologických nebo traumatologických center.

Rozdíl cen ale auditoři snížili o toleranční pásmo a ve zprávě uvedli, že nemocnice nehospodárně vynaložily „jen“ 71,5 milionu korun. Rozhodli také, že pět procent z této částky dotací by měly vrátit. Šestnácti nemocnicím proto hrozilo, že by vracely celkem 3,6 milionu korun. Jenže ačkoliv korekci ministerstvo vyčíslilo, fakticky ji nejspíš nikdo nezaplatí (více čtěte zde).

I přes nulu na straně sankcí audit popisuje konkrétní příklady předražování. Z jeho závěru vyplývá, že v absolutních číslech nejvyšší rozdíl mezi cenami přístrojů byl v součtu u Fakultní nemocnice Ostrava, Krajské nemocnice Liberec a Fakultní nemonice Hradec Králové. U první jmenované rozdíl v ceně kupní a obvyklé činil 33,2 milionu, u druhé 27,2 milionu a u třetí 20,3 milionu.

Předražování nelze vyčíslit, míní nemocnice

„Krajská nemocnice Liberec se rozhodně neztotožnǔje se závěrem, že nakupovala předražené přístroje. Posuzovat ceny paušálně nelze, každý přístroj má jinou specifikaci, konfiguraci a podmínky servisu. Audit nám za předražení přístrojů žádnou korekci nestanovil a konstatoval, že jde o systémovou chybu na straně poskytovatele, tedy ministerstva zdravotnictví,“ uvedla mluvčí KN Liberec Barbora Silná.

„Korekce nám (audit) stanovil za administrativní pochybení. Toto je třeba nezaměňovat, neboť v obou případech proběhly v minulosti opakovaně kontroly, které pochybení v cenách a předražení nekonstatovaly,“ připomenula Silná také to, že část auditu byla zaměřena na formu a průběh výběrových řízení. I v nich nemocnice chybovaly a měly by část evropských dotací vracet. Ale i tady je předpoklad, že sankce budou nakonec minimální.

„To, jestli to bylo reálně předraženo, či nikoliv v pásmu několika málo procent, to nemůžu vyloučit. To se stát mohlo, ale tato data skutečně nemám a v době tendru jsem nebyl schopen postupovat jinak, protože objektivní data o cenách na trhu nebyly. A v momentu, kdy soutěžíte, tak soutěžíte na nejnižší cenu. A jestli je tato cena vyšší než cena obvyklá, tak je to problém,“ řekl iDNES.cz k cenám ředitel FN Hradec Králové Roman Prymula.

„Předražení se dá těžko posoudit, protože ceny obvyklé, které v auditu jsou uvedeny, jsou stanoveny na základě expertních odhadů x let po tendrech, ale management v té době určitě neměl přesná data o tom, kolik to stálo, nebo nestálo. Soutěžilo se to naprosto regulérním způsobem, který byl opakovaně schvalován,“ dodal Prymula.

Šéf ostravské Fakultní nemocnice David Feltl vylučuje, že by špitál za jeho předchůdce Svatopluka Němečka při nákupech přístrojů porušoval zákon.

„Nákupy jsme rozdělili na menší celky, takže dodavatelů bylo víc. Jsme si jistí, že předražené nejsou. Nechali jsme si zpracovat znalecké posudky, které jasně říkají, že přístroje byly nakoupené za ceny v místě a čase obvyklé,“ uvedl v říjnu ředitel FN Ostrava pro MF DNES.

I on upozorňuje na to, že není známo, kteří dva lidé vyčíslili pro ministerstvo financí ceny obvyklé. „Nikde není uvedeno, kdo ceny pro audit posuzoval a s čím je srovnával,“ dodal.

Felt už loni řekl, že pokud ministerstvo nemocnici vyměří sankci, nezaplatí ji. „Když to bude nutné, půjdeme i k soudu,“ tvrdil v říjnu, kdy měla nemocnice k dispozici návrh auditní zprávy.

Co našli auditoři ministerstva financí
NemocnicePočet přístrojů, kterých se audit týkalKolik z nich bylo předraženýchRozdíl ceny kupní a obvyklé celkem (v Kč)
FN Ostrava251133,2 milionu
Městská nemocnice Ostrava8žádný0
FN Motol4110 milionů
VFN v Praze2žádný0
IKEM7žádný0
FNUSA518 milionů
CKTCH434,1 milionu
FN Brno7žádný0
FN Hradec Králové651320,3 milionu
Nemocnice Jihlava1110,9 milionu
Karlovarská krajská nemocnice1285,7 milionu
KN Liberec12827,2
Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně2138,9 milionu
FN Olomouc5žádný- 111 tisíc
Nemocnice Třinec313 miliony
Krajská zdravotní9žádný0

Předražování i o třetinu

U FN Ostrava auditoři konstatovali, že nemocnice nakoupila například multidetektorový CT přístroj za víc než 28 milionů, ačkoliv jeho obvyklá cena nedosahuje ani 20 milionů. „Jedná se tedy o cenu o cca 30 procent vyšší, než je cena obvyklá v místě a čase,“ píše se v závěru auditu. U skiagrafického přístroje a RTG přístroje podle auditorů nemocnice nakupovala o čtvrtinu dráž. Místo 15 milionů byla cena 19,5 milionu. Auditoři našli údajné předražení i u dalšího vybavení.

U KN Liberec auditoři zkontrolovali nákup přístrojů do komplexního onkologického centra. Hovoří o nákupu řady přístrojů, mimo jiné magnetické rezonance či ultrazvuků. U jedné zakázky auditoři konstatují, že nemocnice si pořídila vybavení o 32 procent dráž. „Cena obvyklá v místě a čase byla stanovena auditorským týmem na základě expertního posouzení (...) v celkové výši 59 999 934 korun vč. DPH. Skutečná cena dle kupní smlouvy za přístroje činila 78 999 930 korun,“ uvádí dokument. Podle něj v Liberci předražili o 16 procent ještě jinou zakázku. Místo 51,4 milionu korun přístroje stály 59,6 milionu.

MF DNES v lednu upozornila, že tamější nákupy prověřuje protikorupční policie. „Nákupy zdravotnického zařízení v Krajské nemocnici Liberec se náš útvar zabývá, věc je ve fázi prověřování,“ uvedl její mluvčí Jaroslav Ibehej. Vyšetřování by se mělo týkat vybavení tamějšího kardiovaskulárního centra.

U FN Hradec Králové zpráva zmiňuje mimo jiné nákup devíti přístrojů včetně operačního stolu, CT přístroje nebo monitoru pro polohovací JIP lůžko. Nemocnice za ně utratila v součtu téměř 97 milionů, ceny obvyklé přitom v souhrnu činily 84,6 milionu. Tedy údajné předražení o 12,6 procenta.

Nemocnice dříve vedli ministři

Nemocnice v Ostravě či Hradci Králové v minulosti shodou náhod vedli ministři zdravotnictví. Svatopluk Němeček byl ředitelem FN Ostrava v době, kdy se měly podle auditorů předražené nákupy uskutečnit. Bývalý ministr Leoš Heger pak z čela FN Hradec Králové odešel v roce 2009. Audity přitom prověřovaly nákupy v letech 2010 až 2012.

„Jsem přesvědčen, že přístroje předražené nebyly. V Hradci Králové probíhala řádně výběrová řízení. Soutěž proběhla férově a to, co v ní bylo nabídnuto, nemocnice koupila, protože jí nezbývalo nic jiného,“ řekl iDNES.cz poslanec Leoš Heger. „Problém je ale v něčem jiném. Přístroje se nakupují s různou specifikací tak, jak to konkrétní nemocnice potřebuje, navíc součástí dodávky mohly být drahé doplňky k přístrojům. Celý problém auditu je v metodice, kterou použil pro stanovení cen obvyklých, ta nikdy nebyla zveřejněna,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví. 

„Myslím si, že celý audit je velmi nešťastně uchopená věc, která kritizuje interní poměry u nás. Není pochyb, že se v českém zdravotnictví vyskytly předražené přístroje, protože to šlo vidět například na Ústecku. Ale větší část z toho, co audit prezentuje, je prezentováno nefér způsobem,“ domnívá se Heger, který audit označil za „vykonstruovanou a politickou záležitost“.

Němeček už dříve podezření z předražování odmítal. Vyjadřoval se k němu v souvislosti s pořízením ozařovacího přístroje Cyberknife, který byl uveden do provozu v roce 2010. „Police už sice tuto věc prošetřovala a následně odložila, ale pokud to udělá znovu, nemám s tím problém, mé svědomí je čisté,“ řekl loni v listopadu. Cybeknife ale nespadal pod loňský audit, ovšem ministerstvo financí kvůli němu loni podalo trestní oznámení na neznámého pachatele (více čtěte zde).

Reportérkám z České televize Němeček řekl, že k auditu se vyjadřovat nebude, protože jej považuje za nedokončený. Ministerstvo nyní dokončuje další závěrečné zprávy, které odešle Evropské komisi. 

Audit ovšem zdaleka nehovoří jen o těchto dvou nemocnicích. Celkem ministerstvo financí v závěrečné zprávě uvádí 16 zdravotnických zařízení. Větší část z nich zřizuje ministerstvo zdravotnictví, menší část pak kraje nebo města. 

Z přehledu vyplývá, že porovnání cen se nelišilo u Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Institut klinické a experimentální medicíny, Městské nemocnice Ostrava, Fakultní nemocnice Brno, či Krajské zdravotní, která sdružuje nemocnice Ústeckého kraje. Přitom i ta má kvůli nákupu drahých přístrojů z minulosti pošramocenou pověst (více čtěte zde).

Fakultní nemocnice Olomouc pak dokonce nakupovala ještě levněji, než byly obvyklé ceny stanovené dvěma experty, jejichž jména ministerstvo financí tají. Jako jediná tedy podle auditu ušetřila, a to 111 tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video