Smlouva s firmou Haguess byla nevýhodná, konstatuje audit.

Smlouva s firmou Haguess byla nevýhodná, konstatuje audit. | foto: MF DNES

Audit Opencard: smlouva s firmou Haguess byla nevýhodná

  • 17
Pražský magistrát uzavřel nevýhodnou smlouvu s firmou Haguess a platí za provoz kartového centra přemrštěné sumy. Nová zjištění v kauze Opencard vyplývají z auditu, který se ve čtvrtek podařilo získat České televizi.

Společnost Haguess, která je hlavním dodavatelem projektu, za nějž město podle auditorů zaplatilo 888 milionů korun, má od magistrátu a Dopravního podniku celkově dostat téměř polovinu této částky.

Z textu auditu přímo vyplývá, že magistrátní odbor informatiky nastavil smluvní vztahy s firmou tak, aby pro ni byly výhodné.

"Odbor informatiky vytvořil předpoklady pro další chod a rozvoj projektu Opencard způsobující nepřiměřenou, nežádoucí a lze se bohužel důvodně domnívat i účelově zakotvenou závislost hlavního města Prahy na firmě Haguess," cituje ČT zprávu auditorů.

MF DNES přitom už minulý týden zjistila, že společnost Haguess je personálně propojena s firmou Allshare, která dělala byznys plán celého projektu. - čtete Na projektu Opencard vydělávali stále stejní podnikatelé

Závislost na firmě Haguess je podle auditorů smluvně nastavena tak, že se bez ní projekt do budoucna neobejde. Také z toho audit viní odbor informatiky.

"Největší problém vidím v odboru informatiky, kde měl být daleko přísnější přístup k vydávání městských financí," komentoval to náměstek primátora Rudolf Blažek, který má v městské radě Opencard na starosti. Zpráva auditorů městu také doporučuje co nejdříve upravit smlouvy se společností.

Předražené centrum karet

Magistrát podle auditu rovněž platí příliš velké částky za provoz kartového centra. Provoz výdejního centra karet a podpora technologie stojí každý měsíc osm milionů korun, přestože kartu si měsíčně pořizuje pouze přibližně tři tisíce lidí.

Ročně tak město utratí za centrum 96 milionů. Podle auditu by se ale dalo provozovat za čtyřikrát nižší cenu. Jen za první pololetí letošního roku kvůli tomu město údajně prodělalo 30 milionů korun.

Audit také vyčísluje 240 milionů, na které městskou kasu přišlo poradenství, marketing a právní služby. Podle auditorů značná část této sumy nepřináší projektu žádný užitek.

Jak vyplývá ze zjištění MF DNES, velký podíl na této částce si odkrojily firmy napojené na přítele primátora Béma Romana Janouška a pražského podnikatele Michala Voráčka. Když však chtěla MF DNES zjistit, za co konkrétně inkasovaly společnosti peníze, odmítli jejich zástupci s redaktory komunikovat.

Kraus: Audit je plný chyb

Kdo bude za pochybení zjištěná auditory pykat, to zatím primátor Bém ani náměstek Blažek neřekli. Lidé z magistrátu se k celé kauze chtějí vyjádřit až příští úterý.

Tento týden přitom ředitel odboru informatiky Václav Kraus, kterého auditoři i někteří politici z problémů projektu viní, celý audit zpochybnil.

"Audit nás poškozuje, je neprofesionálně provedený a je v něm více než 50 chyb. Ani celková částka neodpovídá skutečnosti," prohlásil Kraus.

Magistrát zároveň zadal za 1,4 milionu audit nový, jehož výsledky budou známy v polovině prosince. - čtěte Audit Opencard je neprofesionální, magistrát si proto nechá zpracovat nový


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video